Kontrast:
Rozmiar czcionki:
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1-5 - Menu
Menu główne serwisu

Frydrychów

Frydrychów jest niewielką osadą na trasie Paczków - Otmuchów, przy drodze krajowej nr 46. Do niedawna wieś była przysiółkiem wsi Ścibórz, ale od 2008 roku jest samodzielnym sołectwem. 

 

 

Nazwa Frydrychów wywodzi się od nazwiska dawnego właściciela ziemskiego - Frydrycha. Szanowany niemiecki przedsiębiorca posiadał tam przed wojną dobrze prosperujący majątek, w którym zatrudniał cenionych i uważanych za dobrych fachowców ludzi. Miejscowość, która zaczęła rozwijać się u boku majątku Frydrycha, szybko zaczęła funkcjonować jako Friedrichseck, a po odzyskaniu tych ziem przez Polaków, stała się Frydrychowem.

Po II wojnie światowej władze kraju uznały, że nazwę „Frydrychów” należy zastąpić inną, nawiązującą do polskich korzeni - padło na nazwę Michowice. Nikt z mieszkańców wioski jej jednak nie stosował. W końcu 1 stycznia 2006 roku wszelkie wątpliwości zostały rozwiane - weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na mocy którego miejscowość została oficjalnie mianowana Frydrychowem.

We wsi W miejscowości znajduje się pałac otoczony parkiem. Wzniesiono go w latach 1910-1920 w miejscu dawnego dworu, który należał do barona Aleksandra von Humboldta - niemieckiego przyrodnika i podróżnika, jednego z twórców nowoczesnej geografii.

Dziś Frydrychów zamieszkuje ok. 170 mieszkańców. We wsi działa Ludowy Zespół Sportowy, jest też smażalnia ryb i gospodarstwo agroturystyczne z łowiskiem.


Urząd Miejski w Paczkowie
ul. Rynek 1
48-370 Paczków
tel. +48 77 431 67 91
fax +48 77 544 90 04
e-mail:
Statystyka wizyt:
ogółem: 2280887
w tym miesiącu: 41704
dzisiaj: 386