Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zespół „Dziewiętliczanki” ma już 20 lat !

W tym roku zespół śpiewaczy „Dziewiętliczanki” obchodził swoje dwudzieste urodziny.

Historia zespołu śpiewaczego „Dziewiętliczanki’ rozpoczęła się 26 maja 1997 r., kiedy to pani Julia Sadowska wraz z grupą mieszkańców wsi Dziewiętlice założyła zespół. Wówczas za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Stanisław Syga, który akompaniował zespołowi na akordeonie i organach. Niestety wśród nas nie ma już pani Julii i pana Stanisława.

Obecnie na akordeonie przygrywa Pan Marek Kowalski, a na bębnie i tamburynie pan Tomasz Weiss, natomiast konferansjerem jest pani Urszula Trytko. Wspaniałe, barwne stroje dla „Dziewiętliczanek” uszyła pani Urszula Trytko, pełniąca rolę lidera zespołu. Program artystyczny prezentowany podczas występów jest niezwykle bogaty i urozmaicony, ze względu na to, że członkowie zespołu pochodzą z różnych stron Polski i reprezentują kulturę kresową, sądecką, żywiecką, lubelską i śląską. Śpiewane są również popularne piosenki biesiadne i pieśni okolicznościowe, patriotyczne i kościelne.

Minęło 20 lat! W tym czasie zespół brał udział w różnego rodzaju konkursach i przeglądach pieśni ludowych, występował poza granicami naszego kraju, co zostało uwiecznione na wielu fotografiach i dziś można podziwiać w prowadzonej przez panią Urszulę Trytko kronice.

Z okazji Jubileuszu - 18 maja w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie odbyło się przyjęcie urodzinowe. Uroczystość rozpoczęła się od występu jubilatów, który wprowadził przybyłych gości w wyśmienity nastrój. Następnie Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego – Bogusław Wierdak wraz z Posłem Rajmundem Millerem wręczyli zespołowi odznakę honorową „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”. Nie zabrakło również życzeń i prezentów od Burmistrza Gminy Paczków Artura Rolki oraz Rady Miejskiej w Paczkowie, którzy obdarowali członków zespołu listami gratulacyjnymi, kwiatami i statuetką  z okazji doniosłego jubileuszu – 20 lecia działalności artystycznej. Z każdej strony płynęły życzenia 100 lat i podziękowania oraz wyrazy szacunku, i uznania za wkład w rozwój kultury ludowej, pielęgnowanie i szerokie upowszechnianie rodzimego folkloru.

W tym tak pięknym dla zespołu dniu nie zabrakło członków rejonowego oddziału  Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Prezesem Andrzejem Budzikiem, radnych, sołtysów oraz przyjaciół i rodzin artystów.

Wśród występujących nie mogło zabraknąć grupy „Mali Dziewiętliczanie” oraz uczniów Zespołu Szkolo-Przedszkolnego w Dziewiętlicach, którzy swoim śpiewem i tańcem zachwycili zgromadzoną publiczność. Dla uczczenia 20 urodzin zespołu „Dziewiętliczanki” wystąpił również zespół z Kamienicy „Ale Babki Plus”, zespół „Otmuchowianki” oraz „Echo”.

Jeszcze raz dziękujemy całemu zespołowi „Dziewiętliczanki” za działalnia artystyczne na rzecz Gminy Paczków, za zaangażowanie, życzliwość i stałą obecność w życiu kulturalnym naszej gminy. Świadczy o tym wspaniała historia Zespołu, wypełniona wieloma sukcesami, nagrodami i niezliczoną ilością występów, także tych poza granicami naszego kraju.

Życzymy wszystkim członkom Zespołu dalszych sukcesów, wytrwałości w realizacji zamierzeń, niegasnącego zapału oraz dużo radości i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Gratulujemy wspaniałego Jubileuszu !

 

 

Wersja XML