Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Za nami O-Polskie Święto Kawki i Dni Paczkowa – 2 dni wyśmienitej zabawy!

W dniach 24-25 czerwca 2017 r. odbyły się Dni Paczkowa i O-Polskie Święto Kawki. To były dwa dni wspaniałej zabawy, które obfitowały w wiele szalenie ciekawych i niezapomnianych wydarzeń.

W sobotę 24 czerwca o poranku najmłodsi mieszkańcy Paczkowa budowali gród z firmą Jarpak – producentem opakowań z tektury. Na scenie, która po raz kolejny stanęła na paczkowskim Rynku zaprezentowali się młodzi wokaliści, którzy walczyli o nagrodę „Paczkowską Kawkę”. Znakiem oficjalnego otwarcia Opolskiego Święta Kawki i Dni Paczkowa, było wypuszczenie o godz. 14.00 – 1000 sztuk gołębi. Otwarcia święta miasta dokonał Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka.

W tym dniu o godz. 10:00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Paczkowie miała miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji jubileuszu 25-lecia partnerstwa miast Paczków i Einbeck, na której zostało odnowione porozumienie o współpracy obu miast. Przy okazji Gmina Paczków podpisała nowe porozumienie o współpracy partnerskiej z Gminą Ejszyszki z Litwy. W związku z tym Gospodarz miasta zaprosił na scenę Burmistrz Einbecku – Sabine Michalek oraz Starostę Gminy Ejszyszki – Miroslava Bogdiuna, gdzie w ramach podziękowań wręczył im pamiątkowe tablice z podpisanymi przez obie strony porozumieniami.

Następnie zgromadzona publiczność mogła wziąć udział w programie artystycznym, przygotowanym przez TeatRegeneracja, pt. „Czy wy wiecie, czy nie wiecie, że Kawki są na świecie”. W dalszej części zostały ogłoszone wyniki muzycznych Prezentacji Artystycznych Dzieci i Młodzieży oraz konkursu poetyckiego limeryk o Paczkowie. Również Piknik przy Kawce przyciągnął wielu miłośników kawy, która była bezpłatnie serwowana. Moc atrakcji czekała na dzieci, dla których przygotowano dmuchane zamki, zjeżdżalnie i karuzele. Wiele osób odwiedziło Centrum Informacji Turystycznej w Domu Kata, gdzie paczkowski kat opowiadał o  swojej krwawej profesji i pokazywał katowskie narzędzia tortur. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także interaktywny spektakl "Z kawką w tle" przygotowany przez Stowarzyszenie „Pegaz”. W godzinach popołudniowych zgromadzoną widownię przywitał i pozdrowił Marszałek Województwa Opolskiego - Andrzej Buła, który ogłosił wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, Wśród przyjętych do realizacji projektów znalazł się projekt przygotowanych przez Gminę Paczków pn. „Pasja łączy pokolenia”, który dotyczy wydarzeń społeczno-kulturalnych, sportowych i integracyjnych, w które będą mogły zaangażować się różne grupy społeczne, reprezentowane przez związki oraz stowarzyszenia z naszej gminy. Wartość projektu wynosi 100 tysięcy złotych. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego był współorganizatorem i sponsorem tegorocznych Dni Paczkowa, za co przy tej okazji dziękujemy. Wieczorową porą Paczkowianie bawili się przy rytmach muzyki Disco Polo.

Niedziela – drugi dzień imprezy obfitował w występy zespołów śpiewaczych i tanecznych. W ramach O-Polskiego Święta Kawki odbyły się taneczne Prezentacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży o nagrodę „Paczkowskiej Kawki”. Po ogłoszeniu wyników w konkurencjach tanecznych, przyszedł czas na wręczenie pucharów i nagród w Zawodach Spinningowych o Puchar Burmistrza Gminy Paczków. Zawody odbyły się 25 czerwca nad rzeką Nysą Kłodzką, gdzie 22 uczestników od rana dzielnie walczyło o wspaniałe nagrody. I miejsce zajął Andrzej Gałuszka, II miejsce – Ryszard Caputa i III miejsce Mateusz Kubica. Nagrody wręczyli Burmistrz Gminy Paczków oraz Prezes Koła PZW Paczków – Jarosław Pokrętowski.

Po kilkunastu latach do Paczkowa powrócił konkurs Regionalnych Spotkań Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych. Na paczkowskiej scenie zaprezentowały się następujące zespoły: „Brzękowianie” z Brzękowic Górnych w województwie śląskim, Orkiestra Dęta OSP z Ławkowic w województwie opolskim, „Górzanie” z miejscowości Góra Siewierska (województwo śląskie), „Czerwona Jarzębina” z Lubawic w województwie lubuskim,  „Jaworze” z Jaworza na Śląsku oraz „Nasz Gródków” ze Śląska. Wszystkie grupy artystów brały udział w różnego rodzaju konkursach i przeglądach piosenki strażackiej, biesiadnej i ludowej, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Przegląd Zespołów Scenicznych uatrakcyjnił wspaniały występ Zespołu Tańca Artystycznego „MINIATURY” z Krynicy Zdroju. Prezentowane przez „Miniatury” układy choreograficzne opierają się na technice tańca klasycznego, charakterystycznego i ludowego. Repertuar Zespołu składa się z najpiękniejszych fragmentów baletowych światowego dorobku kompozytorów muzyki klasycznej takich wykonawców jak: Fryderyk Chopin, Giuseppe Verdi, Ludwig Minkus, Piotr Czajkowski, Jakub Offenbach czy też rodziny Straussów.

Spotkania Sceniczne OSP to przede wszystkim prezentacja niezwykle bogatego folkloru ziem polskich, ale także możliwość przedstawienia dorobku artystycznego strażaków, wymiana doświadczeń i okazja do nawiązania przyjaźni. Podczas tegorocznego Przeglądu swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Wicemarszałek Województwa Opolskiego Antoni Konopka oraz Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Opolskiego – Andrzej Borowski, którzy wraz z Burmistrzem Gminy Paczków i Leonardą Bogdan  - kierownikiem działu programowego biura Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie wręczyli upominki i podziękowania dla wszystkich zespołów występujących na paczkowskiej scenie. Mamy nadzieję, że te barwne występy zespołów artystycznych działających przy OSP zostaną na stałe wpisane do harmonogramu imprez w Paczkowie. Współorganizatorem XX Regionalnych Przeglądów Zespołów Artystycznych OSP w Paczkowie był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Niebywałej rozrywki dostarczył również Pokaz Sikawek Konnych i zawodów, w których rywalizowały dwie drużyny z OSP Kamienica i OSP Gościce. Tego dnia wernisażem w Domu Plastyka zakończył się Plener malarski „Z Kawką w tle” zorganizowany w ramach O-Polskiego Święta Kawki. Nie zabrakło również imprez towarzyszących. Oprócz wspomnianych wcześniej zawodów spinningowych, po raz pierwszy w historii naszego miasta odbył się „Bieg na wieżę”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Pegaz. Ideą biegu było pokonanie w jak najkrótszym czasie 135 schodów zabytkowej wieży przy paczkowskim Ratuszu. I miejsce w kategorii kobiet zajęła p. Wiktoria Stańczyc z Paczkowa, II miejsce – p. Róża Pytlik z miejscowości Mokronos Dolny, III miejsce – p. Genowefa Konat. W kategorii mężczyzn na I miejscu uplasował się p. Krzysztof Lazarowicz z Paczkowa, a na II miejscu p. Leopold Jowczyk z Ząbkowic Śląskich.  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w biegu w przyszłym roku. W godzinach popołudniowych świetny, pełen energii koncert dał Wojtek Bałwako, uczestnik programu „Bitwa na głosy”.

Niedzielną gwiazdą wieczoru był zespół ELEKTRYCZNE GITARY, który porwał zgromadzony tłum do wspólnej zabawy. Ekipa Kuby Sienkiewicza zaprezentowała największe hity zespołu, bawiąc publiczność do późnych godzin wieczornych.

Przez dwa dni w Paczkowie bawiło się kilka tysięcy osób. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę. Dziękujemy sponsorom za wkład i zaangażowanie w organizację Dni Paczkowa. Podziękowania kierujemy również do wszystkich osób, które pomogły w przygotowaniu imprez towarzyszących, będących wspaniałym dopełnieniem głównych wydarzeń.  

Foto: Urząd Miejski w Paczkowie, Stowarzyszenie Pegaz, Mateusz Klukowski Royal Patio Fotografia

 

 

 

 

 

 

Wersja XML