Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wycieczka po mieście Paczków

1. Wieża Kłodzka (ul. Narutowicza, Paczków)

20-metrowa Wieża Bramy Kłodzkiej pochodzi z przełomu XIV i XV wieku, a w kolejnym stuleciu została znacznie podwyższona. Strzegła miasto przed nadejściem wroga od strony Czech. Według podań, była to „wieża głodowa“, do której trafiali skazani na śmierć rzezimieszkowie.

 

2. Kamienice w rynku (Rynek, Paczków)

Zabudowa paczkowskiego rynku utrzymana jest w dawnych proporcjach i układach budynków. Rynkowe kamienice reprezentują styl renesansowy, barokowy, klasycystyczny, a nawet gotycki. Najstarsze z nich pochodzą z ok. 1500 roku.

 

 3. Ratusz (Rynek 1, Paczków)

Paczkowski ratusz powstał w połowie XVI wieku, jednak był wielokrotnie przebudowywany, dlatego oryginalny renesansowy charakter zachowała do dziś jedynie wieża ratuszowa, której budowę ukończono najprawdopodobniej w 1552 roku. Jest jedną z najlepiej zachowanych wież renesansowych na Śląsku i stanowi znakomity punkt widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę całego miasta. Wieża, w dolnej części kwadratowa, w górnej ośmioboczna, ma wewnątrz dziewięć kondygnacji. Zwieńczona jest gankiem i murowanym ostrosłupowym hełmem z iglicą. We wnętrzu wieży znajduje się zabytkowy mechanizm zegarowy wyprodukowany w 1858 roku przez Carla Weissa, uznanego zegarmistrza z Głogowa. Są też trzy dzwony: z 1714, 1735 r., trzeci również XVIII-wieczny. Obecny budynek ratusza pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku i zgodnie z tradycją jest siedzibą władzy samorządowej. Wewnątrz budynku znajduje się piękna, zabytkowa sala posiedzeń rady miejskiej. W przeszłości ratusz pełnił nie tylko funkcje administracyjne. W latach 1791-1902, do czasu powstania kościoła ewangelickiego (obecnie katolicki Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Staszica), wspomniana sala posiedzeń służyła gminie protestanckiej jako sala modlitwy. Od 1825 r. w ratuszu mieściła się miejska kasa oszczędnościowa, a w latach 20. XX w. różnorodne biura i urzędy: policyjny, mieszkaniowy, elektryfikacyjny, socjalny i magistracki.

 

4.  Kościół Parafialny pw. św. Jana Ewangelisty (ul. Kościelna 13, Paczków)

Monumentalny XIV-wieczny kościół góruje ponad miastem i zwraca uwagę potężną wieżą
i charakterystycznym wykończeniem dachu w formie tzw. „jaskółczych ogonów“. Ta potężna budowla uchodzi za najsłynniejszy kościół warowny w Europie Środkowej i książkowy przykład gotyckiej architektury sakralnej. Kościół, jak głosi tradycja, zbudowano w miejscu rozebranej drewnianej świątyni. Budowę rozpoczęto w 1350 roku (trwała ok. 30 lat), a jej promotorem był najprawdopodobniej biskup Przecław z Pogorzeli, panujący w latach 1341-1376. Obecny kształt kościoła jest wynikiem przekształceń w stylu renesansowym, barokowym i neogotyckim. W XV wieku do prezbiterium od południa dobudowano dwuprzęsłową kaplicę pw. Najświętszej Marii Panny. Wieża, częściowo rozebrana w 1429, została odbudowana w 1462 r. Wówczas utworzono również jej górną kondygnację.W XVI wieku, w obawie przed tureckimi najazdami, kościół przebudowano i ufortyfikowano, nadając mu funkcje obronne - przekształcono dachy i dobudowano mury tarczowe zakończone attyką. W południowej nawie postawiono okrągłą kamienną studnię, którą w XIX wieku zwieńczono żelazną nadbudową. Według podań, w studni tej - zwanej „tatarską” - mieszkańcy nie tylko czerpali wodę, ale również, w razie ataku wroga, mogli znaleźć w niej schronienie.Wewnątrz świątyni zachowały się cenne zabytki rzeźby (m.in. dzieła dłuta Wita Stwosza), neogotycki ołtarz i XIX-wieczna ambona. Szczególną uwagę zwracają także sklepienia świątyni, które znakomicie ilustrują bogactwo gotyckich rozwiązań różnorodnych form i typów. Główną nawę przesklepiają formy gwiaździste, nawy boczne posiadają sklepienia trójpodporowe, a w prezbiterium występują rzadko spotykane na Śląsku sklepienia sieciowe. W jednej z kaplic znajduje się bardzo rzadki wariant sklepienia gwiaździstego. Przegląd ten uzupełniają także kolebkowo-krzyżowe sklepienia w kruchtach.

 

5. Ścieżka Widokowa Bramy Nyskiej (ul. Wojska Polskiego, Paczków)

Brama miejska przy ulicy Wojska Polskiego zwana jest Nyską i prowadzi z miasta w kierunku Nysy. Powstała w 1573 roku, a strzeże jej potężna baszta łupinowa. W 1778 roku brama została zamurowana, ale już w 1819 roku została ona ponownie otwarta. Jedną z ciekawszych paczkowskich atrakcji turystycznych jest drewniana, zadaszona galeria spacerowa z pomostami widokowymi i hurdycją na koronie muru obronnego przy Bramie Nyskiej. Zaprojektowana trasa turystyczna po murach mierzy ok. 77 metrów. Główna trasa spacerowa prowadzi na wysokości ponad 7 metrów, gdzie zamontowany został chodnik ścieżki o szerokości prawie 1,5 m. Na poziomie pierwszej baszty, zwiedzający mają możliwość wejścia po drewnianych schodach na ganek strzelniczy na wysokości ok. 13,5 m. Galeria poprowadzi dalej do kolejnej baszty - tam turyści mogą wspiąć się na dalszy pomost (tym razem na wysokości 15,5 m) lub zejść ze ścieżki. Ostatnim przystankiem jest trzecia baszta, zaprojektowano na niej hurdycję - rodzaj drewnianego, zadaszonego ganku na planie półkola. Ścieżka Widokowa Bramy Nyskiej czynna jest codziennie od godz. 9:00 do 18:00.

 

6. Dom Kata (ul. Wojska Polskiego 23, Paczków)

Owiany licznymi legendami budynek jest, obok murów obronnych i kościoła warownego, głównym symbolem Paczkowa. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą muru pruskiego, zlokalizowany tuż za Wieżą Nyską. Wielce prawdopodobne, że paczkowski kat, pełniący w mieście jednocześnie funkcję swoistego znachora, przygotowywał w swoim domu zdrowotne mikstury, hodował lecznicze zioła, a nawet... wyrywał paczkowianom zęby. Szachulcowa konstrukcja budynku pamięta wiele wydarzeń z przeszłości "Polskiego Carcassonne" i wciąż emanuje swoją złowieszczą historią, dlatego warto odwiedzić to miejsce... Już dziś wszyscy odwiedzający Paczków turyści mogą odwiedzić Dom Kata i skorzystać z usług Centrum Informacji Turystycznej. Na pierwszym piętrze Domu Kata przygotowana została wystawa "Paczków - historia w przedmiotach". To stała ekspozycja zabytkowych przedmiotów, dokumentów, starodruków, naczyń, fotografii i widokówek z przeszłości Paczkowa. W drugim pomieszczeniu udostępniona jest "Izba Kata", czyli swoisty mini skansen rekonstruujący izbę mieszkalną paczkowskiego oprawcy. 

 

7. Wieża Wrocławska (ul. Wrocławska, Paczków)

Najstarsza i najpotężniejsza wieża bramna Paczkowa - powstała w 1462 roku i mierzy ok. 23 metrów. Mocno zniszczona w pierwszej połowie XV wieku, została odbudowana w 1462 roku. Ustawiono wówczas przy niej pręgierz, czyli "słup hańby", przy którym wystawiano przestępców, wymierzając im zazwyczaj karę chłosty. Wieża jest pozostałością potężnego założenia bramnego, na które składały się: budynek bramny, most nad fosą i przedbramie, w którym mieściło się miejskie więzienie.
W zwieńczeniu baszty dojrzeć można charakterystyczny krenelaż ze strzelnicami. Wieża Wrocławska udostępniona jest turystom - na jej szczycie zorganizowany jest punkt widokowy, z którego roztacza się znakomita panorama miasta. Czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6:00 do 18:00,  w weekendy od 9:00 do 16:00 (klucz dostępny w Kiosku Ruchu przy ul. Armii Krajowej).

 

8. Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (ul. Staszica 27, Paczków)

Budowę tego kościoła rozpoczęli w 1902 roku protestanci. Został zaprojektowany przez Bernarda Nimptscha i jest przykładem budowli w stylu neogotyckim. Ta zbudowana z wypalanej cegły świątynia położona jest tuż za murami obronnymi.

 

9. Wieża Ząbkowicka (ul. Sikorskiego, Paczków)

Wieża Ząbkowicka, zwana również „Łaziebną“ powstała na przełomie XIV i XV wieku, a swoją drugą nazwę zawdzięcza bezpośredniemu sąsiedztwu z dawną łaźnią miejską. Jej wysokość sięga ok. 18 metrów.

 

10. Muzeum Gazownictwa (ul. Pocztowa 6, Paczków)

Muzeum Gazownictwa mieści się w starych budynkach gazowni - teren ten w całości przeznaczono na skansen gazownictwa. Stanowi on jedyny w Polsce tak nowoczesny obiekt muzealny, w którym zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.

 

11. Zalew Paczkowski ( Kozielno)

Powstały w 2002 roku Zalew Paczkowski jest popularnym wśród wędkarzy źródłem przeróżnych gatunków ryb. Urokliwy krajobraz i bogactwo środowiska naturalnego czyni teren wokół zbiornika niezwykle atrakcyjnym. Warta szczególnej uwagi jest „Ptasia Wyspa“ zamieszkiwana przez rzadkie gatunki ptactwa wodnego.  25 lipca 2014 r. otwarto dla turystycznego pieszego i rowerowego ruchu kładki technologiczne nad zaporami Zbiornika Topola oraz Zbiornika Kozielno.

 

 

 

Wersja XML