Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

25.edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Paczkowie

Przed nami 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, historii i kultury. To wspaniała inicjatywa, która we wrześniu łączy wszystkie kraje Kontynentu Europejskiego pod jednym szyldem, w jednym celu. EDD to swoisty manifest wskazujący szerokiemu audytorium właściwe miejsce jakie zajmuje
i powinno zajmować dziedzictwo, jego znaczenie i rolę w kształtowaniu naszej tożsamości
i przestrzeni. To także ciekawa oferta spędzania czasu wolnego, która prowokuje do refleksji, zgłębienia wiedzy, a także stawia pytania o potrzebę ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Podczas tej jubileuszowej edycji święta zabytków w województwie opolskim odbędzie się 300 wydarzeń w blisko 70 miejscowościach. Wstęp na wszystkie wydarzenia EDD jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy do Paczkowa, gdzie 9 września zaplanowaliśmy moc atrakcji.

W godz. 10:00, 12:00, 14:00 zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Trasa zwiedzania obejmuje wejście na Wieżę Wrocławską, Wieżę Ratuszową, Ścieżkę Widokową Bramy Nyskiej, kościoła pw. św. Jana Ewangelisty, spacer wokół murów obronnych, Dom Kata oraz kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W godz. 11:30,13:30,15:30 zwiedzanie Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, a w godz. 12:30,14:30,16:30 zwiedzanie Metamuzeum Motoryzacji. Ważnym miejscem, które należy odwiedzić 9 września jest winnica "Hople". Malowniczość tego miejsca ma ogromny wpływ na kształtowanie krajobrazu nieopodal zabytkowego miasta. A wina? Cóż, znawcy wysoko je oceniają. Nie ma się co dziwić, gdyż świetna wystawa, optymalne nachylenie zbocza, dobra gleba, lekka, piaszczysta ziemia z grubszym rumoszem kwarcowym i glinami zwietrzelinowymi, w miarę łagodne zimy i ciepłe lata – stwarzają możliwość uprawy winorośli. Uprawia się tu odmiany białe: Kerner, Kernling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Siegerrebe, Traminer, Riesling, Johanniter, czerwone: Pinot Noir, Acolon, Cabernet Cortis, Regent i Rondo. Nasze wina degustowane w gronie znawców zostały wysoko ocenione.Wino produkowane jest w ponad dwustuletnim budynku byłej obory stojącym u podnóża wzgórza winnicy. Tam też w nastrojowej winiarni można je degustować i kupować. Atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa. W ciepłe dni i wieczory przyjemnie jest kosztować wina siedząc na drewnianym deku nad stawem z widokiem na winnicę i góry. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym! Organizator: Hople – Winnica Poraj Paczków, 48-370 Paczków, ul. T. Kościuszki 4b, tel. 693552443, e-mail: , www.hople.pl

Dodatkową atrakcją podczas tegorocznej edycji EDD będzie spotkanie z katem. Ponadto w Centrum Informacji Turystycznej w Domu Kata udostępniona zostanie wystawa fotografii poświęcona figurom św. Jana Nepomucena w gminie Paczków.

Wymagana wcześniejsza rezerwacja: Biuro Turystyczne Tera Tour, Rynek 1 w Paczkowie (obok wieży ratuszowej),

tel. 796 030 025, e-mail: biuro@zwiedzanie.paczkowa.pl

Aktualny program EDD dostępny na stronie: www.edd.nid.pl w zakładce kalendarium.

Brak opisu obrazka

Wersja XML