Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

„Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”- EDD w Paczkowie

W minioną sobotę 9 września br. w Paczkowie odbyła się 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, którym w tym roku towarzyszyło hasło „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

W tym dniu turyści, którzy odwiedzili Paczków oraz mieszkańcy, mieli okazję bezpłatnego zwiedzania miasta wraz z przewodnikiem. Na trasie zwiedzania pojawiły się między innymi kościół pw. św. Jana Ewangelisty, Dom Kata (Izba Pamięci, Izba Kata), kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz mury obronne z przyległymi parkami, wieżami i Ścieżką Widokową Bramy Nyskiej. Zwiedzający mogli również podziwiać Paczków z wieży przy ul. Wrocławskiej oraz Wieży Ratuszowej. Dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyły się Muzeum Gazownictwa, gdzie można zobaczyć zabytkowy ciąg produkcyjny i urządzenia związane z gazownictwem oraz Metamuzeum Motoryzacji prezentujące kolekcję zabytkowych samochodów wraz z winnicą  „Hople”. Malowniczość winnicy „Hople” ma ogromny wpływ na kształtowanie krajobrazu nieopodal zabytkowego miasta. A wina? Cóż, znawcy wysoko je oceniają. Nie ma się co dziwić, gdyż świetna wystawa, optymalne nachylenie zbocza, dobra gleba, lekka, piaszczysta ziemia z grubszym rumoszem kwarcowym i glinami zwietrzelinowymi, w miarę łagodne zimy i ciepłe lata – stwarzają możliwość uprawy winorośli. Uprawia się tu odmiany białe: Kerner, Kernling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Siegerrebe, Traminer, Riesling, Johanniter, czerwone: Pinot Noir, Acolon, Cabernet Cortis, Regent i Rondo. Wino produkowane jest w ponad dwustuletnim budynku byłej obory stojącym u podnóża wzgórza winnicy. Tam też w nastrojowej winiarni można je degustować i kupować. Atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa. W ciepłe dni i wieczory przyjemnie jest kosztować wina siedząc na drewnianym deku nad stawem z widokiem na winnicę i góry. Dodatkową atrakcją podczas tegorocznej edycji EDD było spotkanie z katem oraz wystawa fotografii poświęcona figurom św. Jana Nepomucena w gminie Paczków.

Organizatorami tegorocznych obchodów EDD byli: Urząd Miejski w Paczkowie, Biuro Podróży Tera Tour z Paczkowa, Muzeum Gazownictwa w Paczkowie oraz Hople – Winnica Poraj Paczków.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i mamy nadzieję na ponowne odwiedziny w naszym pięknym miasteczku. 

Przypomnijmy, że Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, historii i kultury. To wspaniała inicjatywa, która we wrześniu łączy wszystkie kraje Kontynentu Europejskiego pod jednym szyldem, w jednym celu. EDD to swoisty manifest wskazujący szerokiemu audytorium właściwe miejsce jakie zajmuje i powinno zajmować dziedzictwo, jego znaczenie i rolę w kształtowaniu naszej tożsamości i przestrzeni. To także ciekawa oferta spędzania czasu wolnego, która prowokuje do refleksji, zgłębienia wiedzy, a także stawia pytania o potrzebę ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

 

 

Wersja XML