Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rozpoczął się cykl spotkań w ramach Narodowego czytania

Dnia 23 listopada 2017 r. w Placówce Wsparcia Dziennego mieszczącej się w „Domu Plastyka” w Paczkowie rozpoczął się cykl spotkań w ramach Narodowego Czytania „Wesela” S. Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Ma ona na celu propagowanie literatury narodowej, popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Tegoroczną lekturą jest Wesele”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

Do wspólnego czytania z podziałem na role włączyli się przedstawiciele lokalnych władz: Burmistrz Artur Rolka, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Barabasz, radni w osobach: Beata Korytkowska, Anna Kozłowska, Genowefa Konat, Dyrektor Placówki Wsparcia Dziennego Dariusz Puk, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Paczkowie Halina Kruszewska, nauczyciele: Jolanta Kalisz (ZS w Paczkowie), Bożena Burzyńska (SP nr 3), Mariusz Kwiecień (SP nr 3), członkini Stowarzyszenia „Pegaz” Teresa Stańczyc-Bednarz, przedstawiciel Rady Seniorów: Eugeniusz Białek, członkowie Młodzieżowej Rady: Dominika Szczotka, Kinga Rusin, Dominika Piznal i Filip Krzysteczko oraz uczniowie Zespołu Szkół w Paczkowie – Nikola Krawczyk i Karina Iwachniuk.

Wspólne czytanie poprzedzone zostało recytacją „Lokomotywy” Juliana Tuwima przez dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego, które również uatrakcyjniły wydarzenie, wykonując wspólnie ze swoim opiekunem Dariuszem Pukiem piosenki przygotowane na tę okoliczność.

Burmistrz Artur Rolka podziękował za ogromne zaangażowanie osobom, które pomogły w organizacji Narodowego Czytania. Podziękowania za przybycie otrzymali również wszyscy zgromadzeni słuchacze.

Kolejne spotkanie odbędzie się 24.11.2017 r. o godzinie 1800 w Gościcach. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału..

_DSC7826.jpeg

 

 

[Foto: Royal Patio Fotografia, Kinga Rajfur]

Wersja XML