Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Narodowe czytanie w Kamienicy

W jesienny wieczór 28 listopada 2017 r. w Kamienicy odbyło się kolejne spotkanie w ramach Narodowego Czytania „Wesela” S. Wyspiańskiego. We wspólne czytanie z podziałem na role włączyli się:

Osoby wprowadzające: Nikola Krawczyk (LO Paczków), Kacper Caputa (PSP nr 3).

Role męskie:
GOSPODARZ – Artur Rolka
PAN MŁODY – Dawid Zarzecki
OJCIEC – Wiesław Barabasz
DZIAD – Michał Pajestka
JASIEK – Wojciech Maślanka
POETA – Bronisław Wiśniowski
DZIENNIKARZ – Eugeniusz Białek
CZEPIEC – Radosław Napieracz
STASZEK – Wojciech Wróbel
ŻYD – Wiesław Barabasz
CHOCHOŁ – Zenon Ćwik

 

Role żeńskie:
GOSPODYNI – Barbara Tetłak
PANNA MŁODA – Nikola Krawczyk
MARYSIA – Agnieszka Ćwik
MARYNA – Majka Bartosik
ZOSIA – Kinga Jarco
RADCZYNI – Bożena Burzyńska
HANECZKA – Aneta Sypek
CZEPCOWA – Genowefa Konat
KLIMINA – Anna Kozłowska
RACHEL – Stanisława Popiel
ISIA – Beata Korytkowska

Sołectwo Kamienica wszystkich przybyłych na spotkanie powitało wspaniałym występem dzieci, które pięknie odtańczyły tańce ludowe oraz poloneza. Wspólne czytanie, również i tym razem poprzedzone zostało odczytaniem przez dzieci „Lokomotywy” Juliana Tuwima. W klimat bronowickiego wesela pomogły natomiast wczuć się wszystkim gościom Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które - jak to na prawdziwe Gospodynie przystało - w strojach ludowych, zadbały o to, aby nikt nie był głodny i spragniony. Wspaniała scenografia, swojskie przysmaki oraz rodzinna, przyjazna atmosfera na pewno spowodowały wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości, co ma na celu zainicjowana przez Prezydenta RP akcja.

Burmistrz Artur Rolka podziękował za ogromne zaangażowanie wszystkim osobom, które pomogły w organizacji Narodowego Czytania, przede wszystkim Kołu Gospodyń Wiejskich, pracownikowi filii Biblioteki Publicznej w Kamienicy p. S. Janczarze, nauczycielom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamienicy, na czele z p. Dyrektor B. Tetłak, przedstawicielom Mieszkańców, Rady Seniora, Młodzieżowej Rady wraz z opiekunami p. J. Kalisz i p. B. Burzyńską, radnym Rady Miejskiej, którzy podjęli się czytania z podziałem na role.

Osobne, szczególne wyrazy uznania otrzymały dzieci, które swoim występem uświetniły całe spotkanie. Na koniec podziękowania za przybycie otrzymali również wszyscy zgromadzeni słuchacze.

A. Rolka podkreślił, że dzięki takim spotkaniom, jak w Kamienicy i pozostałych miejscowościach, wraca się wspomnieniami do lat, gdy nie było internetu, a dostęp do telewizji był ograniczony. Gdy całe rodziny zasiadały razem do lektury książek i wspólnie spędzały czas. Do lat, o których coraz częściej mówi się, że były lepsze. Do lat, w których więzy rodzinne, sąsiedzkie były pielęgnowane.

Zapraszamy serdecznie na kolejne czytanie „Wesela” w Trzeboszowicach i Dziewiętlicach.

 

 

Wersja XML