Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Narodowe czytanie w Dziewiętlicach

(…) Noc listopadowa; w chacie, w świetlicy. Izba wybielona siwo, prawie błękitna, jednym szarawym tonem półbłękitu obejmująca i sprzęty, i ludzi, którzy się przez nią przesuną.

Przez drzwi otwarte z boku, ku sieni, słychać huczne weselisko, buczące basy, piskanie skrzypiec, niesforny klarnet, hukania chłopów i bab i przygłuszający wszystką nutę jeden melodyjny szum i rumot tupotających tancerzy, co się tam kręcą w zbitej masie w takt jakiejś ginącej we wrzawie piosenki…”

 

Czas akcji: 29 listopada 2017 r.; miejsce akcji: sołectwo Dziewiętlice; temat: „Wesele” S. Wyspiańskiego.

Osoby prowadzące w imieniu Młodzieżowego Forum Samorządowego Gminy Paczków: Dominika Piznal i Kinga Rusin. Wszędzie krzątający się narrator - Jolanta Kalisz.

Role męskie:
GOSPODARZ – Artur Rolka
PAN MŁODY – Bogdan Zuziak
OJCIEC – Wiesław Barabasz
DZIAD – Łukasz Mazur
JASIEK – Krzysztof Rakint

POETA – Zbigniew Rakint
DZIENNIKARZ – Ryszard Czykiel
CZEPIEC – Piotr Biernat
KUBA – Łukasz Mazur
ŻYD – Filip Krzysteczko
CHOCHOŁ – Wanda Kozak


Role żeńskie:
GOSPODYNI – Agnieszka Mazur
PANNA MŁODA – Nikola Krawczyk
MARYSIA – Elżbieta Cebula
MARYNA – Gabriela Jędrocha
ZOSIA – Kinga Rusin
RADCZYNI – Halina Kruszewska
HANECZKA – Justyna Ruchała
CZEPCOWA – Genowefa Konat
KLIMINA – Dominika Piznal
RACHEL – Agnieszka Piętoń
ISIA – Patrycja Cebula.

Dziewiętlice wszystkich weselników przywitały muzyką i śpiewem w wykonaniu Zespołu Dziewiętliczanki. Do Narodowego Czytania licznie włączyły się dzieci ze świetlicy środowiskowej w Ujeźdźcu, które wspólnie ze swoją opiekunką p. Natalią Hajduk – pracownikiem Biblioteki Publicznej przygotowały „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Licznemu gronu czytających udało się przybliżyć atmosferę roku 1900. Na wyróżnienie zasługuje Krzysztof Rakint, najmłodszy ze wszystkich lektorów, którzy do tej pory włączyli się do projektu Narodowego Czytania w Gminie Paczków. Postać Jaśka, którą odtworzył, umiejąc posługiwać się gwarą chłopską tamtego okresu, wszystkich wprawiła w zdumienie. Jasiek uświadamia sobie, że zaprzepaścił szanse na wskrzeszenie ducha walki na rzecz "czapki z pawimi piórami", symbolizującej materialność chłopów.

W Dziewiętlicach było podniośle, uroczyście, a jednocześnie radośnie. Burmistrz Artur Rolka podziękował wszystkim osobom, które przygotowały uroczyste wesele. Podziękował również przybyłym Mieszkańcom sołectwa, którzy włączyli się swoim udziałem w cykl spotkań na terenie Gminy Paczków. Przypomniał, że tegoroczna lektura w ramach Narodowego Czytania przypomina nam o trudnych losach naszej Ojczyzny, o których trzeba pamiętać i umieć cieszyć się tym, co obecnie mamy i co możemy przekazać naszym dzieciom.

 

 

Wersja XML