Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

109 urodziny mieszkanki Wilamowej

9 stycznia od 9 lat dla naszej społeczności ma niezwykłą symbolikę, gdyż do grona stulatek mieszkających w gminie Paczków dołączyła pani Maria Grociak.

Od przekroczenia progu domostwa państwa Grociaków każdy witany jest z serdecznością. Na kanapie w pokoju gościnnym ze łzami w oczach, ale i uśmiechem wita zaproszonych gości – wyjątkowa osoba - pani Maria, 109-letnia mieszkanka Wilamowej.

Urodzinowa wizyta rozpoczęła się od złożenia życzeń, przekazaniu kwiatów i drobnych upominków 109-latce przez Burmistrza Artura Rolkę oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Wiesława Barabasza i Kierownik USC Renaty Sobuli. Spotkanie przy słodkim poczęstunku było bogate w wiele historii z życia 109-latki oraz losów jej rodziny. Wzruszające wydarzenia przeplatały się z codziennymi akcentami z życia pani Grociak. Pani Maria przyszła na świat 9 stycznia 1909 r. w góralskiej wiosce Węglówka koło Myślenic. Od dzieciństwa ciężko pracowała w gospodarstwie rolnym, bowiem jej matka wyjechała na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Za mąż wyszła w 1937 r. za Marcina Grociaka. Zaraz na początku okupacji została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. Swojego małego syna Bronisława nie widziała przez 6 lat. W 1951 r. razem z mężem przeprowadziła się do Wilamowej, gdzie dostała gospodarstwo za pracę w Niemczech. Do emerytury pracowała wspólnie z mężem w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Wilamowej. Mąż Marcin zmarł w  2001r. w wieku 89 lat, a  para przeżyła w związku małżeńskim 64 lata. 109-latka ma dwóch synów i córkę. Doczekała się aż 14 wnucząt, 26 prawnucząt oraz 6 praprawnucząt.

Podczas symbolicznego toastu, lampki szampana nie odmówiła nawet 109-latka, głośne 200lat spowodowało wzruszenie u solenizantki. Sukcesem długowieczności patrząc na panią Marię jest na pewno jej pogodne usposobienie, brak nałogów, pracowitość, odpowiednie geny oraz ciepło rodzinne, które wypełnia rodzinny dom.

Pani Maria Grociak z Wilamowej świętowała 9 stycznia br. swoje 109 urodziny. Jest najstarszą mieszkanką w gminie Paczków i powiecie nyskim oraz drugą najstarszą kobietą w województwie opolskim. Pragniemy jeszcze raz życzyć szanownej solenizantce dobrego zdrowia i dalszego szczęścia w rodzinnym domostwie.

 

 

Wersja XML