Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Władysław Dor Honorowym Obywatelem Gminy Paczków

Rada Miejska w Paczkowie uchwałą z dnia 8 marca 2018r. przyznała tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Paczków” panu Władysławowi Dor w uznaniu za  wieloletnią, rzetelną pracę, zaangażowanie oraz osobisty wkład w tworzenie i rozwój kultury fizycznej w naszej gminie.

8 marca 2018r. w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Paczkowie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, otwarcia dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Barabasz, który przywitał wszystkich zgormadzonych. W szczególności obecną na sali córkę pana Władysława Dora panią Martę Dor-Szczepankiewicz z mężem i córką, Wiceprezesa Opolskiego Związku Piłki Siatkowej pana Przemysława Cyglera, emerytowanych nauczycieli paczkowskiego liceum oraz obecną dyrekcję i grono pedagogiczne, uczniów Zespołu Szkół w Paczkowie, a także byłe zawodniczki MKS Paczków.

Sesja rozpoczęła się od prezentacji sylwetki Władysława Dora przez uczniów Zespołu Szkół w Paczkowie. Młodzież przybliżyła najważniejsze momenty, osiągnięcia. Pan Dor urodził się 15 czerwca 1934 r. w Kozowej Brzeżany (Powiat Tarnopol). Gdy miał 15 lat zadebiutował w drużynie Związkowca Otmuchów. W latach 1953-1954 występował w Spójni Otmuchów. W latach 1956-1958 był grającym trenerem w Sparcie Paczków. Jako uniwersalny zawodnik grał z powodzeniem na bramce i w polu. W 1954 r. rozpoczął pracę na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Paczkowie. W tym samym roku ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W 1960 r. jako KS „Sparta” została zgłoszona do rozgrywek klasy „A” – szkolna drużyna siatkarek LO Paczków. W 1961 r. powołano do życia międzyszkolną ligę siatkówki. W lidze tej siatkarki Pana Władysława Dora zajęły w 1961 r. piąte miejsce na 14 startujących drużyn. Jako MKS w 1962 r. zdobyto mistrzostwo województwa opolskiego młodziczek. Od tego czasu można mówić o nieprzerwanym paśmie sukcesów i osiągnięć paczkowskiej żeńskiej siatkówki. Wychowane przez W. Dora siatkarki odnosiły wiele sukcesów na arenie krajowej. Występowały w reprezentacji Polski juniorek i seniorek. Niektóre z osiągnięć to:

Brązowy medal w II Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1972 r. i w 1985 r.

Pierwsze miejsce w Lidze Okręgowej w 1969 r.

Brązowe medale Mistrzostw Polski Juniorek w 1971 i 1985 r.

Mistrzostwo Polski Szkolnego Związku Sportowego w 1970 r.

Brązowe medale Mistrzostw Polski SZS w 1966 i w 1967 r.

Dwudziestokrotne  Mistrzostwo Województwa w kategoriach młodzieżowych.

Czterokrotny udział w finałach Mistrzostw Polski Juniorek.

Zdobywca Pucharu Ziem Zachodnich.

Reprezentowanie barw Polski przez wychowanki: L. Kostkę, I. Kocznorowską, E. Błaszczyk, T. Osiak, A. Kurowską, E. Chudy, I. Trębacz. Drugie miejsce w reprezentacji Opolszczyzny w Pucharze Ziem Nadodrzańskich w 1968 r. Władysław Dor na emeryturę przeszedł w 1989 r.

Kolejnym punktem sesji była laudacja wygłoszona przez pana Jarosława Soszka – nauczyciela wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Paczkowie. W swojej mowie podkreślał, że Władysław Dor zawsze zdawał sobie sprawę, że sport to wychowanie młodych ludzi, a pracę z młodzieżą opierał przede wszystkim na osobistym przykładzie. Stawiając innym wysokie wymagania stawiał je również sobie samemu. I z tego też względu Władysław Dor cieszy się do dzisiaj ogromnym autorytetem u swoich dawnych wychowanków. Dorobek paczkowskiego klubu siatkarek został osiągnięty w wyniku długiej i żmudnej pracy zarówno zawodniczek jak i ich trenera. Tylko ten, kto choć otarł się o sport wie ile wysiłku trzeba włożyć aby wyrobić u siebie i innych takie cechy jak: szybkość, siłę, skoczność, wytrzymałość i koordynację ruchową, refleks techniczny i taktykę walki. A nade wszystko aby przygotować się psychicznie do walki o zwycięstwo i do goryczy porażki. Te wspaniałe cechy charakteru, nawet po skończeniu kariery sportowca owocują na całe życie.

Najważniejszym punktem sesji było podjęcie uchwały w sprawie nadania tytułu „Honorowego obywatela Gminy Paczków”, wśród obecnych na sali 11 radnych, wszyscy zagłosowali jednogłośnie za przyjęciem uchwały. Po głosowaniu nastąpiło odsłonięcie pamiątkowego zdjęcia Władysława Dora przez Burmistrza Gminy Paczków Artura Rolkę oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Paczkowie Wiesława Barabasza. Na ręce córki pana Władysława Dora pani Marty Dor-Szczepankiewicz przekazano pamiątkowy akt nadania, statuetkę oraz kwiaty. Następnie miały miejsce przemówienia okolicznościowe wygłoszone m.in. przez burmistrza, prezesa OZSP, czy byłej zawodniczki MKS Paczków pani Ewy Morel.

Wielką niespodzianką podczas uroczystej sesji było nagranie z przemówieniem pana Władysława Dora, który nie mógł być obecny ze względu na stan zdrowia. Sesję zamknął występ dwóch układów tanecznych zaprezentowanych przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Paczkowie. W kuluarach można usłyszeć było pamiętny okrzyk byłych zawodniczek MKS Paczków na cześć ich mistrza, trenera – pana Władysława Dora. Rodzina nie kryła wzruszenia, a wnuczka pana Dora nagrywała każdą minutę tego  wyjątkowego dnia, żeby już w domu pokazać panu Władysławowi, że my mieszkańcy gminy Paczków, ale nie tylko doceniamy jego osobowość, sukcesy sportowe i wkład pracy na rzecz naszej społeczności. Dzięki jego pasji do dziś żyje w jego wychowankach miłość do sportu, a oni sami przyznają, że zaszczepiona w nich pasja sprawia, że pragną jak ich mistrz, przekazać ją dalej. Oby ten łańcuszek zamiłowania do piłki siatkowej nigdy nie skończył się w Paczkowie.

Pragniemy wyrazić słowa uznania dla pana Władysława Dora i jego sukcesów sportowych osiągniętych przez 27 lat w okresie od 1962 do 1989 roku. Składamy najserdeczniejsze życzenia, wszelkiej pomyślności, zdrowia i szczęścia w życiu osobistym. Jednocześnie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
 

 

Wersja XML