Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Smaki Nyskiego Księstwa Jezior i Gór z rybą w tle

W niedzielę 15 lipca 2018r. na terenie rekreacyjnym przy Basenie Miejskim w Paczkowie odbyła się plenerowa impreza kulinarna – Smaki Nyskiego Księstwa Jezior i Gór z rybą w tle.

Organizatorem wydarzenia był Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego – Koło Paczków, który zdobył dofinansowanie operacji w ramach Poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 15:00. PZW Koło Paczków przeprowadziło zawody  wędkarskie, w których udział wzięło 40 osób. Najlepszymi wędkarzami byli: w kat. wiekowej do lat 10: I miejsce - Łabowicz Szymon, II miejsce Bielak Oskar,  III miejsce Paweł Lelek; natomiast w kat. do 16 lat: I miejsce Kozłowski Marcel, II miejsce Rzepa Wojciech, III miejsce Pokrętowska Oliwia.

Punktem kulminacyjnym imprezy był konkurs kulinarny z rybą w tle, w którym udział wzięło 7 drużyn. Klasyfikacja konkursu była następująca: PZW Koło Paczków – Janusz Wycykał (I miejsce za klops w sosie greckim); KGW Kamienica (II miejsce – za kotlet mielony z leszcza z ziołami); Stowarzyszenie „PEGAZ” (III miejsce za pastę z pstrąga trzeboszowickiego); Stowarzyszenie „WIĘŹ” (IV miejsce za pastę z leszcza wędzonego); Urząd Miejski w Paczkowie (V miejsce za szczupaka wędzonego), PZW Koło Otmuchów (VI miejsce za suma wędzonego), Placówka Wsparcia Dziennego w Paczkowie (VIII za pstrąga paliwodzkiego z ziołami.

Na zwycięzców zawodów i konkursu czekały cenne nagrody i medale wręczone przez Jakuba Roszuka Dyrektora Biura OPZW, Jarosława Pokrętowskiego Prezesa PZW Koło Paczków oraz Artura Rolkę Burmistrza Gminy Paczków.

Podczas wydarzenia promowano Produkty Lokalne NKJiG: „Kolorowy szaszłyk” Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy oraz „Leszcza w zalewie octowej Janusza Wycykała”. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci w postaci zamka dmuchanego. Ponadto każdy uczestnik mógł spróbować leszcza w galarecie, leszcza zapiekanego z warzywami, czy pstrąga paliwodzkiego wędzonego.

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Operacja pod nazwą: „Smaki Nyskiego Księstwa Jezior i Gór z rybą w tle – plenerowa impreza kulinarna” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania  19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020

 

 

 

Wersja XML