Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Placki, pączki i warkocze czyli co się „plecie” na wsi

21 lipca 2018 r. sołectwo Stary Paczków wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Starym Paczkowie zorganizowali wydarzenie pn. Placki, pączki i warkocze czyli co się „plecie”  na wsi.

Zadanie zostało dofinansowane z programu UE poprzez LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór w ramach Poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Realizacja zadania składała się z warsztatów wyplatania wieńców dożynkowych, które miały miejsce 20 lipca br. w Starym Paczkowie. Udział wzięli m.in. mieszkańcy w różnych grupach wiekowych okolicznych sołectw. Natomiast drugi dzień polegał na spotkaniu z produktem lokalnym na placu rekreacyjnym w Starym Paczkowie. Była to promocja połączona z degustacją produktów lokalnych Stowarzyszenia „SAMI SOBIE” z Wilamowic Nyskich. Od godz. 15:00 każdy chętny mógł wziąć udział w warsztatach z wyrobu i wypiekania chleba oraz ciasta drożdżowego. Imprezę umilił występ dzieci z przedszkola Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Paczków, a także pokazy wplatania z wikliny, czy układania włosów w warkocze. Wieczorem o godz. 18:00 na scenie wystąpił zespół HUE, a wspólne biesiadowanie trwało do późnych godzin nocnych przy muzyce zespołu ELEKTRONIX.  Każdy znalazł coś dla siebie, dzieci korzystały m.in. ze zjeżdżalni, malowania „buziek”, czy wielkich baniek.

Tematyka wydarzenia miała na celu kultywowanie, naukę i przypomnienie wielu zapomnianych czynności jakie wykonywane były na wioskach wykorzystujące splot jako podstawę wykonywania rzeczy niezbędnych w gospodarstwach (kosze, wieńce, korony żniwne) i ozdobnych (ciasta, warkocze). Gratulujemy pomysłu i życzymy sukcesów w realizacji kolejnych zadań w Sołectwie Stary Paczków!

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Operacja pod nazwą: „Placki, pączki i warkocze czyli co się „plecie”  na wsi” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania  19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020

 

 

 

Wersja XML