Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Narodowe Czytanie w PSP nr 2 w Paczkowie

W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Paczkowie  w Paczkowie rozpoczął się cykl spotkań w ramach Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Ma ona na celu propagowanie literatury narodowej, popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Nasza Gmina już drugi raz włącza się w akcję czytając „Przedwiośnie oraz teksty „Antologii Niepodległości” zaproponowane przez Parę Prezydencką. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się  w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to okazja, do przypomnienia najwybitniejszych tekstów literatury polskiej, które upamiętniają jakże ważne wydarzenia historyczne naszego kraju. Antologię tworzą wybrane dzieła z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne, składające się na bogaty obraz literatury polskiej. Do wspólnego czytania z podziałem na role włączyli się: Burmistrz Artur Rolka, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Barabasz, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Paczkowie Joanna Kozłowska, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Paczkowie Halina Kruszewska, nauczyciele: Jolanta Kalisz (ZS w Paczkowie), Ewa Grygierczyk (SP nr 2), Łukasz Jaszczurowski (SP nr 2), Anna Zaręba (SP nr 2), Jarosław Bodyk (SP nr 2 i SP nr 3), Karol Borowiec (SP nr 2 i SP nr 3),  przedstawiciele Rady Seniorów: Ryszard Czykiel i Eugeniusz Białek, członkowie Młodzieżowej Rady: Aleksandra Czajkowska Filip Krzysteczko (ZS). Wspólne czytanie poprzedzone zostało odśpiewaniem Hymnu państwowego, a następnie odtańczeniem Poloneza przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Paczkowie. Przygotowana przez Gospodarzy scenografia stwarzała klimat czasów dwudziestolecia międzywojennego. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja dotycząca życia i twórczości Stefana Żeromskiego, a na zakończenie wszyscy uczestnicy wzięli udział w przygotowanym przez Bibliotekę Publiczną w Paczkowie quizie dotyczącym S. Żeromskiego oraz powieści "Przedwiośnie". Odśpiewano również pieśń patriotyczną Rotę.

Kolejne spotkanie odbędzie się 19.09.2018 r. o godzinie 17:00 w Gościcach. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

 

 

Wersja XML