Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Święto 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej  – galeria zdjęć

W niedzielę, 11 listopada br. Paczków uczcił ważną datę dla wszystkich Polaków - 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. W naszej gminie odbyło się kilka związanych z tym jubileuszem imprez.

9 Listopada o symbolicznej godzinie 11:11 pod Kościołem pw. św. Jana Ewangelisty przy ulicy Kościelnej miało miejsce uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego, Mazurka Dąbrowskiego organizowane przez Zespół Szkół w Paczkowie. Przedszkolacy wspólnie z mieszkańcami miasta zaśpiewali hymn, po czym Burmistrz Artur Rolka przekazał na ręce pani Martyny Nakonieczny – Dyrektor ZS w Paczkowie planszę z najważniejszymi datami związanymi ze 100-leciem odzyskania niepodległości oraz flagę Polski podarowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Sportowym akcentem obchodów był Amatorski Turniej Siatkówki, gdzie miłośnicy siatkówki  spotkali się w sobotę 10 listopada br. w hali sportowej. O godzinie 15:00 w Sali Konferencyjnej Muzeum Gazownictwa w Paczkowie zaprezentowano przedstawienie „Droga do Niepodległości” - widowisko multimedialno - słowno  - muzyczne,  opierające się na  grze aktorskiej, fragmentach filmów, zdjęciach, przeplatane pieśniami o tematyce Niepodległej Polski wykonywanymi na żywo z orkiestrą. Scenariusz  oparty był na dialogu Józefa Piłsudskiego z Romanem Dmowskim. Widowisko przygotował Nyski Dom Kultury przy współpracy z Polską Spółką Gazownictwa.

Co roku 11 listopada Polacy dumnie obchodzą Święto Niepodległości. Paczkowskie władze samorządowe złożyły kwiaty pod Pomnikiem Armii Krajowej na ul. Kołłątaja. W tym roku wypada okrągła, setna rocznica jej odzyskania, dlatego uroczystości rozpoczęto od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny celebrowanej przez księdza proboszcza Jarosława Ostrowskiego oraz księdza wikariusza Leszka Machulaka. Podczas homilii wyraźnie zaznaczono jak ciężką drogę przeszła Polska walcząc o wolność podczas zaborów. Zwrócono uwagę jak ważna była obecność Boga, dzięki któremu Polacy mogli na najtrudniejsze problemy Ojczyzny patrzeć spojrzeniem nadziei, której źródłem jest Bóg.

Następnie mieszkańcy naszej gminy, całymi rodzinami przeszli przez miasto w biało-czerwonej paradzie pod wyremontowany pomnik Orła Białego na ul. Armii Krajowej, by wspólnie świętować ten szczególny dzień. Pod pomnikiem odbyły się oficjalne uroczystości, gdzie nastąpiło odśpiewanie hymnu, przekazanie ziemi wileńskiej z cmentarza wojskowego w Rossie przez Burmistrza Paczkowa reprezentantom wszystkich placówek oświatowych, która została wmurowane w pomniku.  Ziemia wileńska, przywieziona była przez uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Gminy Paczków podczas wizyty w partnerskim mieście Ejszyszki. Cmentarz Wojskowy w Rossie powstał w 1920 na niewielkim terenie przed Starą Rossą, po lewej stronie bramy cmentarza znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej, miejsce pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego. Następnie pod świeżo wyremontowanym pomnikiem Orła Białego nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz złożono kwiaty przez poszczególne delegacje. Burmistrz Gminy Paczków – Artur Rolka – skierował słowo w przemówieniu di uczestników uroczystości, w którym przedstawił rys historyczny wydarzeń dot. 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. W swojej mowie zwrócił uwagę na rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego, wybitnego wodza, Polaka, bohatera, człowieka, który potrafił zjednoczyć wszystkich Polaków w walce o wolność i niepodległość naszego kraju. Podkreślał również jak ważna jest miłość  do Ojczyzny, szacunek i wdzięczność wobec Polaków, którzy w walce poświęcili  to co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Następnie podziękował wszystkim pocztom sztandarowym, delegacjom i druhom strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy za udział w uroczystościach, Orkiestrze Dętej z Białej, która swym występem uświetniła organizację obchodów, Pani Dyrektor, nauczycielom i uczniom ze Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Paczkowie za przygotowanie części artystycznej, Księdzu Proboszczowi za odprawioną mszę świętą. Słowa podziękowania złożył także radnym, sołtysom, pracownikom urzędu  i jednostkom organizacyjnym gminy. Kolejnym punktem obchodów była  zaplanowana część artystyczna w Sali Ośrodka Kultury i Rekreacji przygotowana przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Paczkowie, którą tradycyjnie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu. Przedstawienie przygotowane przez uczniów opowiadało w intrygujący sposób o drodze, którą musiała przebyć nasza Ojczyzna od momentu jej upadku, aż do chwili odzyskania niepodległości, poruszyło serca widzów, którzy nagrodzili twórców gromkimi brawami.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

 

 

 

Wersja XML