Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Premierowy Orszak Trzech Króli w Paczkowie

Po raz pierwszy w Paczkowie w Święto Trzech Króli tj. 6 stycznia 2019 r. przeszedł orszak, w którym licznie uczestniczyli mieszkańcy. Oprawa i przebieg wydarzenia były imponujące. Mędrcy ze swoją świtą przeszli przez miasto około godz. 13:30. Wyruszyli z trzech miejsc, czyli ul. Wojska Polskiego, 1 Maja oraz ulicy Kołłątaja.  Trzy nitki orszaku oznaczone były kolorami, które symbolizują konkretne kontynenty: Azję, Afrykę i Europę. 

Pierwsza nitka koloru zielonego reprezentowała Azję i króla Melchiora, który składa w ofierze kadzidło; orszak ruszył z ulicy Wojska Polskiego obok Szkoły Podstawowej Nr 2. Kolor niebieski reprezentował Afrykę i króla Baltazara, który ofiarowuje mirrę; wyruszył z ulicy 1 Maja obok Szkoły Podstawowej Nr 3. Ostatnia nitka koloru czerwonego reprezentowała Europę i króla Kacpra ofiarowującego – złoto. Wymarsz odbył się z ulicy Kołłątaja obok Zespołu Szkół.  Pochody połączyły się pod Kościołem pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Paczkowie, gdzie na wszystkich czekali aktorzy, którzy wcielili się w role Maryi z Józefem. Uczestnicy orszaku nieśli  ogromne flagi i napisy sugerujące poszczególne kontynenty, na głowach mieli korony z papieru, które rozdawano w każdym punkcie startowym orszaku. Wszyscy głośno śpiewali kolędy i z uśmiechem na twarzy przemierzali miasto. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami przez Rynek, a następnie pod kościół pw. Św. Jana Ewangelisty gdzie aktorzy odgrywali scenki znane z przekazów biblijnych.  Na koniec wydarzenia głos zabrał Burmistrz Paczkowa p. Artur Rolka, który podziękował tłumnie zebranym mieszkańcom, którzy przyszli wspólnie świętować Objawienie Pańskie. Wyraził także wdzięczność księżom Redemptorystom, o. Ireneuszowi Homoncikowi, księdzu proboszczowi Jarosławowi Ostrowskiemu, ks. Leszkowi Machulakowi, ks. Arkadiuszowi  Książek, Panu  Przemysławowi Rudnickiemu Organiście Paczkowa za  czynne włączenie się w organizację Orszaku Trzech Króli za wszelką pomoc, współpracę, obecność i poprowadzeniu wiernych oraz pracownikom UM w Paczkowie, w szczególności p. Alicji Góral Sowa, jak również p. Agacie Syc Procherze, Ośrodkowi Kultury i Rekreacji w Paczkowie, placówkom oświatowym oraz wszystkim zaangażowanym. 

Cieszymy się, ze Orszak Trzech Króli okazał się czasem wspólnego śpiewania kolęd, modlitwy, ale również integracji. Mamy nadzieję, że stanie się już tradycją w naszym mieście. 

 

 

Wersja XML