Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

4 lipca 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Paczkowie odbyło się spotkanie, które poprowadzili: Komendant Komisariatu Policji w Paczkowie Dariusz Kielar, Kierownik Rewiru Dzielnicowych Tomasz Chodyniecki oraz Dzielnicowy Mariusz Antos.

Głównym celem spotkania było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia. Przedstawiciele policji, mówili m.in. o oszustwach metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na pracownika socjalnego”. Pomysłowość oszustów w tej kwestii nie zna granic. Uczestnicy dowiedzieli się jak postępują oszuści i wyłudzacze. Jak bezduszni potrafią być w kontakcie i nieczuli na krzywdę ludzką.

Przedstawiono najczęściej używane przez nich schematy działania. Ponadto funkcjonariusze uczyli jak korzystać z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Seniorzy wysłuchali również porad dotyczących tego, jak zabezpieczyć się przed włamaniem do mieszkania, jak zabezpieczyć mienie przed kradzieżami, co robić w przypadku utraty dokumentów. Rozmawiano także o zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Omówiono zasady prawidłowego poruszania się po przejściach dla pieszych i po drodze. Przedstawiono także zasady udzielania pierwszej pomocy. Seniorzy otrzymali ulotki informacyjne. Z materiałów, które dostali będą mogli korzystać w domu i jeśli dojdzie do sytuacji, która wyda im się podejrzana, będą wiedzieli jak mają się zachować i kogo o tym poinformować. Na zakończenie spotkania wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania uświadamiające różne zagrożenia są bardzo potrzebne, gdyż jak pokazują policyjne statystyki to właśnie seniorzy najczęściej stają się ofiarami oszustów i naciągaczy. Przestępcy umiejętnie wykorzystując silne emocje, wyłudzają niejednokrotnie oszczędności życia.

Mając to na uwadze policjanci z Komisariatu Policji w Paczkowie będą kontynuować spotkania z osobami starszymi na temat sposobów unikania zagrożeń, żeby w przyszłości uniknąć przykrych sytuacji.

 

 

 

Wersja XML