Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Narodowe Czytanie 2019 w PSP nr 3

W dniu 16 września 2019 r.  w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Paczkowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach Narodowego Czytania. Wszystkich obecnych powitała Dyrektor Szkoły Pani Urszula Marszałek, która przypomniała, że Szkoła po raz drugi bierze udział w tej akcji. W obecnym roku para prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. W naszej Gminie spośród zaproponowanych 8 nowel wybrano do czytania fragmenty trzech: „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dymu” Marii Konopnickiej i „Katarynki” Bolesława Prusa. Do wspólnego czytania z podziałem na role włączyli się: Dyrektor Szkoły Urszula Marszałek, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Barabasz, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Paczkowie Halina Kruszewska, Genowefa Konat, przedstawicielka Rady Seniorów, nauczyciele w osobach: Edyta Mazur, Grzegorz Wojtaszewski. Aktywnie w czytanie włączyli się również uczniowie: Natalia Kurowska, Amelia Goryl, Julia Syrek, Oliwier Poraciej, Nikola Witowska, Aleksandra Tomaszczuk, Karol Kieliszek, Dawid Kloc, Aleksandra Brodziak, Wiktoria Zając. 
Urszula Marszałek przypomniała, że wspólnym mianownikiem wszystkich czytanych w dniu dzisiejszym tekstów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Nowele uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Wiesław Barabasz dodał, że nie można zapominać o drugim człowieku, o domu i rodzinie. Przypomniał też fragment listu jaki na tę okoliczność wystosował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
 
Na koniec Dyrektor Szkoły podziękowała wszystkim czytającym jak i wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację przedsięwzięcia odbywającego się pod patronatem Prezydenta RP. Przede wszystkim nauczycielom SP Nr 3, oraz rodzicowi Pani Agacie Syc-Procherze, która przygotowała scenografię nawiązującą klimatem do epoki Pozytywizmu. Na pewno było to ciekawe i uwrażliwiające na literaturę polską przeżycie i doświadczenie. Dyrektor zapowiedziała, że w przyszłym roku Szkoła również będzie chciała wziąć udział w tej jakże cennej akcji jakim jest Narodowe Czytanie.
 
 

 

Wersja XML