Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

IV Targi Ekonomii Społecznej w Paczkowie

W słoneczne, sobotnie popołudnie 28 września 2019 r. na paczkowskim Rynku odbyły się Targi Ekonomii Społecznej. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego Radni Samorządu Województwa Opolskiego Piotr Wach i Antoni Konopka. A także  współorganizatorzy Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu Adam Różycki, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych w Paczkowie Joanna Janowczyk oraz członek zarządu Agata Prochera, Burmistrz Paczkowa Artur Rolka oraz obecny podczas wydarzenia Poseł na Sejm RP Ryszard Wilczyński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Paczkowie Wiesław Barabasz.

Burmistrz Artur Rolka jako gospodarz oficjalnie rozpoczął wydarzenie, witając wszystkich mieszkańców oraz gości, w szczególności wszystkie podmioty ekonomii społecznej. Podkreślił, że Paczków po raz kolejny został wybrany na miejsce organizacji ważnych wydarzeń o znaczeniu regionalnym. „Wcześniej już organizowaliśmy Święto Województwa Opolskiego, Opolski Dzień Rodziny, czy Dożynki Wojewódzkie w 2018 r., cieszymy się i składamy podziękowanie za zaufanie Samorządowi Województwa Opolskiego, dziękujemy, że tak polubili Paczków.” Wspomniał, że również w trakcie targów będzie miało miejsce symboliczne przecięcie wstęgi już oddanej do użytku płyty Rynku oraz podziękował za zaufanie mieszkańcom i paczkowskim samorządowcom. Następnie głos zabrał pan Adam Różycki – dyrektor ROPS w Opolu, który podziękował za dwa dni możliwości prezentacji podmiotów ekonomii społecznej w Paczkowie. Przypomniał, że: „ekonomia społeczna to najprościej propozycja godnego zatrudnienia, godnej pracy dla osób, którym niekoniecznie się w życiu powiodło, w tym również ze względów zdrowotnych”.

Wśród podmiotów ekonomii społecznej swoje stoiska zaprezentowali: Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Opolu na Subregion Środkowy, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej dla Subregionu Północnego w Kluczborku, Spółdzielnia Socjalna PROFES, Spółdzielnia Socjalna PARASOL, Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym z Opola, Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach, Spółdzielnia Socjalna Usługowo-Handlowo-Produkcyjna „Opole”,  Zakład Aktywności Zawodowej im. Jana Pawła II w Branicach, siedmiu członków Lokalnej Grupy Działania Nyskie Księstwo Jezior i Gór, Stowarzyszenie Kultury Osób Niepełnosprawnych WIĘŹ, Stowarzyszenie PEGAZ, Ochotnicza Straż Pożarna z Dziewiętlic, Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Paczkowie „Trójka Dzieciom”, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dziewiętlicach,  Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Paczkowie, Koło Pszczelarzy w Nysie, Polski Czerwony Krzyż, Opolski Zarząd Okręgowy w Opolu, Rejon Otmuchów, Klub Honorowych Dawców Krwi z Paczkowa, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Paczków, Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców, Klub Integracji Społecznej w Paczkowie oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Paczkowie.

Podczas wydarzenia konferansjer Bartosz Bukała rozmawiał z poszczególnymi spółdzielniami czy stowarzyszeniami nt. podstaw ich funkcjonowania czy różnorodnej działalności. Przez cały dzień trwała prezentacja prężnie działających podmiotów, które pokazały, że w ekonomii społecznej - nie stawia się na własny zysk, ale na potrzebę ludzką.

W sobotnie popołudnie na scenie pojawił się zespół Andreo e Karina czyli jedyny na świecie Al Bano e Romina Power Cover, działający 19 lat na scenie. O godz. 17:00 wystąpił zespół HORYZONT, który istnieje od 2009 roku. Muzycy przekazali dużą dawkę porywającej energii, nowoczesne brzmienia, oryginalny styl. Gwiazdą wieczoru był zespół Piersi - kapela rockowa powstała w 1984 roku w Jarocinie. Twórczość Piersi charakteryzują prześmiewcze teksty, które zawsze dotykają ważnych i aktualnych kwestii społecznych, kulturalnych i politycznych w Polsce. Zespół na chwilę obecną koncertuje w składzie: Zbyszek "Dziadek" Moździerski – bas, Marek "Mały" Kryjom - wokal, gitara, przeszkadzajki, Marcin "Manio" Papior – perkusja, Adam “Asan” Asanov – wokal, Adam "Hans" Kłos – gitara, Marcin "Rospor" Respondek – puzon oraz Erwin Żebro – trąbka.

Podczas całego dnia na uczestników czekały różnorodne atrakcje jak np. pokaz ratownictwa i dawnego sprzętu przez Ochotniczą Straż Pożarną w Dziewiętlicach, kącik plastyczny, gdzie odbywały warsztaty "Zdobienia koszulek", czy "Rzeczy z masy solnej" prowadzone przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Natomiast Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Paczków przeprowadziło warsztaty kulinarne wraz z degustacją z "Lepienia pierogów"  oraz "Kolorowych kanapek”, obok Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Paczkowie „Trójka Dzieciom” przeprowadziło degustację domowej grochówki.  Cały czas można było bezpłatnie korzystać z dmuchańców, zamków dmuchanych, czy wykonać ogromne bańki mydlane.

Dla miłośników sztuki przygotowano wernisaż prac plastycznych pani Danuty Woźniak-Ryńcy z CIS "CISPOL" z Polanowic, która jest członkiem Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka użytkowa w Opolu. Maluje farbami olejowymi na płótnie. Malarstwo to jej hobby, a zawodowo zajmuje się pracą związaną pomocą osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Pracuje w Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach. Prace znajdują się w Domu Plastyka, wystawę można obejrzeć do 18 października br.

 

 

 

Wersja XML