Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

101. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada Polacy dumnie obchodzą Święto Niepodległości. Przed uroczystą mszą świętą  Burmistrz Gminy Paczków wraz z delegacją samorządowców oraz przewodniczącym Rady Miejskiej  złożyli  kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Armii Krajowej na ul. Kołłątaja oraz pod Pomnikiem Ofiar Katynia na ul. Staszica. W tym roku wypada 101. rocznica Odzyskania Niepodległości . Uroczystość rozpoczęto od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny celebrowanej przez księdza proboszcza Leszka Machulaka oraz księdza Piotra Gołąbka. Podczas kazania proboszcz pięknie przytoczył  literaturę polską, która była wsparciem duchowym dla Polaków w trudnych okresach naszego narodu.

 „Naród nasz jak lawa/ z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa/ Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi/ Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi” – słowa Wysockiego, Adam Mickiewicz.

Następnie mieszkańcy naszej gminy, całymi rodzinami przeszli przez miasto w paradzie pod pomnik Orła Białego na ul. Armii Krajowej, by wspólnie świętować ten szczególny dzień. Paradę prowadziła orkiestra „Jawornik” ze Złotego Stoku. Pod pomnikiem odbyły się oficjalne uroczystości, gdzie nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego, złożenie kwiatów przez poszczególne delegacje oraz złożenie ziemi  z cmentarza Orląt Lwowskich  przez Burmistrza Paczkowa. Ziemia  została wmurowana w pomniku. We Lwowie pochowano obrońców miasta w bitwie o Lwów oraz uczestników walk w Małopolsce Wschodniej podczas konfliktu Polsko-Ukraińskiego. Burmistrz Gminy Paczków – Artur Rolka – skierował słowo w przemówieniu do uczestników uroczystości. Podkreślał jak ważna jest miłość  do Ojczyzny, szacunek i wdzięczność wobec Polaków, którzy w walce poświęcili  to co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo.  Następnie podziękował wszystkim pocztom sztandarowym, delegacjom i druhom strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy za udział w uroczystościach, Orkiestrze Dętej ze Złotego Stoku , która swym występem uświetniła organizację obchodów, Pani Dyrektor, nauczycielom i uczniom ze Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Paczkowie za przygotowanie części artystycznej, Księdzu Proboszczowi za odprawioną mszę świętą. Słowa podziękowania złożył także radnym, sołtysom, pracownikom urzędu  i jednostkom organizacyjnym gminy. Kolejnym punktem obchodów była  zaplanowana część artystyczna w Sali Ośrodka Kultury i Rekreacji przygotowana przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 w Paczkowie, którą tradycyjnie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu oraz uroczystym Polonezem . Następnie młodzież wyrecytowała wiersze oraz wyśpiewała patetyczne, patriotyczne pieśni. Klasa druga pięknie wyrecytowała wiersz: ‘’Kto ty jesteś? Polak mały’’. Cytatem przewodnim zdecydowanie były słowa „Żeby Polska była Polską”.

Na zakończenie uroczystości Burmistrz Gminy Paczków podziękował organizatorom za przygotowanie apelu oraz wręczył nagrody zwycięzcom trzeciej edycji Dyktanda Niepodległościowego:

Miejsce I – Jarosław Jurkowski

Miejsce II – Stanisława Popiel

Miejsce III – Zbigniew Sofiński

Wyróżnienie  – Maria Rakint - Mętel

Wyróżnienie – Michał Szczotka

Zwycięzcom Serdecznie Gratulujemy!

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)” – Słowa Jędrzeja Moraczewskiego.

 

 

Wersja XML