Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Czyste powietrze

Czterdzieści dwie gminy województwa opolskiego przystąpiły do programu LIFE, który ma pomóc we wdrożeniu spójnego systemu zarządzania jakością powietrza w regionie. To działania skupione wokół edukacji, budowania świadomości, przygotowania specjalistów, uzupełniające projekty infrastrukturalne.

Ponad połowa opolskich samorządów gminnych podpisała deklaracje włączenia się w działania wartego ponad 10 mln złotych projektu. 7 lutego, został on złożony Komisji Europejskiej do programu LIFE.

Województwo Opolskie ma  zapewnienie o przyznaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w przypadku pozytywnej decyzji KE, 4 mln złotych na wkład własny. Projekt nie jest związany z wymianą pieców, na tym skupiają się inne programy. Będzie polegał na zatrudnieniu ludzi w różnych częściach województwa, którzy będą informować mieszkańców o możliwościach poprawy jakości powietrza, pomogą im w podjęciu decyzji dotyczącej mi.in. wymiany starych pieców. Będą więc studia podyplomowe, analiza zanieczyszczeń, w którą zaangażowani zostaną  kominiarze oraz system technologiczno-informatyczny, związany m.in. z platformą współpracy. Województwo Opolskie jest jedynym polskim samorządem starającym się o takie dofinansowanie.

Gminy, który podpisały porozumienie to: Opole, Brzeg, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrodzień, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Gorzów Śląski, Grodków, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Korfantów, Krapkowice, Komprachcice, Lewin Brzeski, Lubsza, Łubniany, Namysłów,  Niemodlin, Nysa, Olesno, Olszanka, Otmuchów, Ozimek, Paczków, Pokój, Praszka, Prószków, Prudnik, Radłów, Rudniki, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Tarnów Opolski, Turawa, Walce, Zawadzkie, Zdzieszowice i Zębowice.

W imieniu Gminy Paczków porozumienie podpisał Burmistrz Artur Rolka, stawiający na pierwszym miejscu ekologię, ale też ograniczanie wydatków. Gmina uruchomiła program dotacyjny, który trwa już 3 lata. Samorząd dopłaca 1,5 tys. zł każdemu beneficjentowi. Ważna jest świadomość, że to, czym i jak ludzie palą w okresie zimowym, wpływa na jakość naszego zdrowia i życia. W perspektywie działań edukacyjnych chcielibyśmy zatrudnić pracownika ds. wdrażania programu.

4.04 br. podpisano porozumienie z Politechniką Opolską m.in. na realizację studiów podyplomowych dla urzędników z gmin w regionie, którzy będą zajmować się wdrażaniem programu ochrony powietrza w swoich gminach.

Informacja o tym porozumieniu wraz z opisem całego projektu – na stronie https://www.opolskie.pl/2020/02/opolskie-walczy-ze-smogiem/.

 

 

Wersja XML