Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

80. rocznica deportacji pierwszych Polaków do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz

14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci wywieźli z więzienia w Tarnowie grupę 728 Polaków. Ich celem był niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz. Byli to pierwsi więźniowie polityczni, którzy zostali uznani za wrogów III Rzeszy. Te osoby to przeważnie ludzie młodzi – harcerze, studenci, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierze wojny obronnej 1939 r. Ich los jako więźniów był tragiczny. Wojnę miało przeżyć mniej niż 200 z nich. Pozostali umierali śmiercią głodową, w wyniku pobić i tortur zadawanych przez sadystycznych strażników obozu oraz zbiorowych egzekucji przez powieszenie. Wielu z nich umierało z okrzykiem na ustach "Niech żyje Polska"! Inni natomiast próbowali ucieczki. Polscy więźniowie stracili wolność, lecz nie można było odebrać im honoru. Dzień deportacji pierwszych Polaków do Auschwitz uznawany jest za początek funkcjonowania tego największego niemieckiego obozu zagłady. Osadzono w nim 150 tys. Polaków, a ok. 75 tys. spośród nich tam zginęło.

Tego roku przypada 80. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Z uwagi na tak ważną datę w historii Polski, pragniemy zaprosić Państwa na przedpremierę krótkiego filmu pt. „To był twardy Polak, Świadek Terroru”, który powstał dzięki współpracy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu oraz TVP 3 Opole. Jest on hołdem złożonym ofiarom obozu. Przedpremiera odbędzie się 13.06.2020 r. (sobota) w Domu Plastyka o godzinie 21.00. Film ten zostanie wyświetlony jednocześnie w wielu innych miastach na Opolszczyźnie.

Pierwsza emisja filmu odbędzie się w niedzielę 14 czerwca o godzinie 17.40. Będzie go można zobaczyć codziennie od 15 do 30 czerwca 2020 roku na antenie TVP 3 Opole w godzinach od 17.30 do 20.00. Cieszymy się, że możemy być częścią tej inicjatywy.

 

 

Wersja XML