Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

GALA PROJEKTU ”FAMILY VALUES”

Za nami wyjątkowo uroczysta gala projektu „Family Values”, która odbyła się 25 IX 2020 r. w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Zaproponowany do realizacji przez Paczkowski Uniwersytet III Wieku (PUTW) projekt „Family Values - oferta dla mojej przyszłości i sposób na dobrą zabawę”, refundowany przez Regionalny Konkurs Grantowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji w ramach ogólnopolskiego programu „Równać Szanse 2019”, odwoływał się do zanikających wartości rodzinnych, takie jak: wielopokoleniowe współistnienie, rozmowa, przygotowanie i spożywanie wspólnych posiłków. Jego celem było rozwijanie społecznych kompetencji młodych ludzi oraz planowanie i doskonalenie własnego rozwoju.

W oparciu o senioralne doświadczenie słuchaczy PUTW, 18 młodych ludzi, w wieku od 13 do 19 lat, z zaangażowaniem rozwijało zainteresowania i pasje przez udział w pracowniach: „Pogaduszki babci i wnuczki”, „Gotuj z babcią. Cooking studio”, „Pracownia informatyczna”, „Sercem malowane” i „Młodzi dziennikarze”. Do udziału w projekcie zaproszono społeczność Zespołu Szkół w Paczkowie, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kamienicy, Centrum Wolontariatu przy ZS w Paczkowie i przy PUTW, Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, Dom Plastyka w Paczkowie, Wiejski Dom Kultury w Kamienicy i Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Kamienicy. Zwieńczeniem prac i wspólnych spotkań była gala w OKiR w Paczkowie i podzielenie się ze społecznością lokalną przygotowaną przez młodzież publikacją.

Od początku realizacji zadań projektowych wiedzieliśmy, że mamy wiele do zrobienia. Czekała na nas niecodzienna przygoda. Podczas zajęć warsztatowych ustaliliśmy reguły, którymi kierowaliśmy się podczas planowania i wdrażania własnego rozwoju oraz rozwoju grup skupionych wokół wspólnych pasji w wybranych pracowniach. Priorytetem stały się: umiejętność właściwej komunikacji, podejmowanie wyzwań i pokonywanie dotychczasowych barier. To wtedy zrozumieliśmy, iż w każdym z nas drzemie ogromny potencjał, tyko musimy właściwie pobudzić nasze apetyty na wspólną zabawę. Władzę w każdej z grup rozpoczęła TOLERANCJA, słowo klucz otwierające przestrzeń, w której mogliśmy rozwijać własne zainteresowania. Pasjonaci przygotowywania posiłków z zaciekawieniem, wspólnie z projektowymi babciami, wyczarowywali atrakcyjne potrawy i celebrowali wspólne posiłki. Mistrzowie pędzla chętnie ilustrowali treści opowiadań z cyklu „Pogaduszki babci i wnuczki”, będące namiastką rodzinnego obcowania z książką, a zwolennicy środków medialnych z zaangażowaniem wykorzystywali techniki komputerowe do upamiętnienia zaistniałych wydarzeń. Jednak najwięcej wyzwań postawiła przed sobą grupa „młodych dziennikarzy”. To w ich gestii pozostały: prowadzenie i opracowanie badań opinii poprzez sondaż, wywiad, czy felieton, organizacja konkursu literackiego i przygotowanie materiałów do publikacji. Dużym utrudnieniem naszej pracy było zaistnienie pandemii COVID-19, ale poradziliśmy sobie, wykorzystując spotkania w systemie online.

Po efektach nas poznacie! Uczestnicy gali mogli obejrzeć wystawę prac młodych artystów, prezentację przygotowaną przez zespół młodych informatyków oraz wysłuchać 5 wyjątkowych wywiadów zespołu dziennikarskiego. Trwałym efektem projektu „Family Values” jest publikacja, pamięć wspólnie przeżytych chwil i nawiązanych przyjaźni oraz słowa młodzieży, które wybrzmiały na gali i podczas II Inauguracji Roku Akademickiego Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku: „Serdecznie chcielibyśmy podziękować naszym kochanym seniorom, za wspaniałą współpracę i zaangażowanie. Jest nam niezmiernie miło, że chcieliście Państwo przekazać nam swoją wiedzę, wartości rodzinne, sympatię, ciepło, dobroć i co najważniejsze miłość. Jeszcze raz dziękujemy i serdecznie życzymy zdrowia oraz dalszych osiągnięć w tym wspaniałym stowarzyszeniu, jakim jest Paczkowski Uniwersytet III Wieku”.

Źródło: Paczkowski Uniwersytet III Wieku

 

 

Wersja XML