Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Narodowe Czytanie w Trzeboszowicach

Już po raz czwarty w Trzeboszowicach, odbyło się wydarzenie czytelnicze promujące klasykę literatury, czyli „Narodowe Czytanie 2021”.  W Wiejskim Domu Kultury w Trzeboszowicach podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji „Narodowego Czytania 2021”, publiczność wysłuchała fragmentów dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Mistrzowska, godna podziwu  scenografia przygotowana przez panie: Agatę Procherę i Beatę Biernat pozwoliła zebranym przenieść się do klimatycznego saloniku w domu państwa Dulskich, by poznać perypetie mieszczańskiej rodziny z początku XX wieku. Uczestnicy spotkania mieli okazję do poznania nie tylko treści dramatu, ale także biografii pisarki.

Do wspólnego czytania z podziałem na role „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej włączyli się: jako Zbyszko Burmistrz Gminy Artur Rolka i Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Barabasz. Nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy sołectwa Trzeboszowice wcielili się w następujące osoby dramatu: Dorota Ziemianek to Pan Dulski, Hesię i Melę Dulskie zagrały Agnieszka Kamińska i Dagmara Kulka, Juliasiewiczowa to Magdalena Śmietańska. W postać Hanki wcieliła się Emilia Maciaszek. Lokatorka to Elżbieta Śmietańska, a Tadrachowa Natalia Hejdak. Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Trzeboszowicach Dorota Serafin wraz z Eweliną Bryk-Rogozik, Adrianną Zienkiewicz, Mileną Bednarz i Weroniką Wiatr jako narratorki przybliżały historię powstania dramatu, jak również biografię autorki. Całość poprowadziła Katarzyna Kamińska. Rolę Anieli Dulskiej brawurowo odegrała Renata Bednarz.

Atmosferę utworu podkreśliła nie tylko odpowiednio dobrana scenografia, ale również stroje uczestników.  Natomiast zabawne dialogi wywołały rozbawienie u widzów, co rusz słychać było wybuchy śmiechu.

Po części oficjalnej nie zabrakło słodkiego poczęstunku, na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy wydarzenia.

Organizatorami tegorocznej edycji „Narodowego Czytania 2021 w Trzeboszowicach” byli: Burmistrz Gminy Paczków, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trzeboszowicach, Rada Sołecka Trzeboszowic, Biblioteka Publiczna w Paczkowie i OKiR w Paczkowie.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację „Narodowego Czytania 2021”, i którzy przyczynili się do uświetnienia tego podniosłego wydarzenia.

Jako Gmina staramy się każdego roku hołdować temu wielkiemu wydarzeniu, które pokazuje, że książka jest wartością, której nic nie może zastąpić w procesie wychowania. Literatura pokazuje uniwersalne wartości bliskie każdemu człowiekowi, ma moc łączenia ludzi ponad podziałami, dlatego już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczne Narodowe Czytanie 2022”.

 

 

Wersja XML