Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

OPOLSKIE Z CZYSTYM POWIETRZEM

 • Kolejne spotkanie Gminnych Koordynatorów Ochrony Powietrza

  Pawłowice 4.jpeg
   „Edukacja ekologiczna – znaczenie świadomości i edukacji w procesie poprawy jakości powietrza” to hasło dwudniowego spotkania Gminnych Koordynatorów Ochrony Powietrza naszego województwa. W dniach 23.03-24.03.2022r. odbyło się spotkanie koordynacyjne połączone z seminarium dla Gminnych Koordynatorów Programu Ochrony Powietrza. Spotkanie rozpoczął Pan Antoni Konopka – Członek Zarządu Województwa Opolskiego wraz z Panią Katarzyną Oszańca – Kierownikiem Projektu LIFE. Wydarzenie  zostało urozmaicone przez Panią Annę Halicką – Kierownika Funduszy Europejskich UMWO, Pana Malfreda Grabelus – Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska UMWO, Panią Annę Rychlicką – Asystenta Projektu LIFE oraz Pana Tomasza Krystoska – Wojewódzkiego Koordynatora Programu Ochrony Powietrza. Uczestnicy spotkania przyswoili wiedzę z zakresu: Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 z zakresu ochrony środowiska,  działań na rzecz poprawy, ochrony powietrza oraz problemów z doborem źródła ciepła w budynku mieszkalnym, nadchodzących zmian oraz promocji Projektu LIFE. Gminni Koordynatorzy w drugim dniu spotkania uczestniczyli w zajęciach z komunikacji w procesie edukacji ekologicznej oraz form przekazu. Wszystkie uzyskane informacje będą wspomagać pracę Gminnego Koordynatora POP w zakresie pomocy mieszkańcom Gminy Paczków w wymianie źródeł ciepła oraz poprawy jakości powietrza na naszym terenie.    
  Data publikacji: 30-03-2022 13:47
 • Kolejne spotkania edukacyjno-informacyjne dot. źródeł ogrzewania w gospodarstwach domowych

  img_20220215_165838.jpeg
  We wtorek tj. 15.02.2022r. i środę tj. 16.02.2022r. odbyły się spotkania pt. „Ochrona Powietrza” w ramach realizacji Projektu pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy Kozielna i Gościć dowiedzieli się o przyczynach zanieczyszczeń powietrza w Naszej Gminie oraz o możliwościach dofinansowań do wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła na nowe urządzenia grzewcze. Ważnym punktem spotkania było omówienie zmian, jakie nastąpiły od 1 stycznia 2022 roku w uchwale antysmogowej. Na koniec każdego spotkania wśród uczestników odbyło się losowanie czujników tlenku węgla. Nagrodzonych zostało 6 osób. Czujniki tlenku węgla będą monitorować stan niebezpiecznego gazu w pomieszczeniach mieszkalnych naszych budynków. Kolejne spotkanie pt. „Ochrona powietrza” odbędzie się w Unikowicach w dniu 22.02.2022r.    
  Data publikacji: 21-02-2022 14:05
 • Kolejne spotkanie edukacyjno-informacyjne dot. źródeł ogrzewania w gospodarstwach domowych

  Wilamowa 1.jpeg
  Kolejne spotkanie w naszej gminie za nami. We wtorek tj. 08.02.2022 roku Pani Koordynator Gminnego Programu Ochrony Powietrza przeprowadziła spotkanie edukacyjne dla mieszkańców wsi Wilamowa. Podczas spotkania mieszkańcy chętnie zadawali pytania oraz włączali się do rozmów dotyczących  źródeł ogrzewania w gospodarstwach domowych. Wśród zgromadzonych mieszkańców odbyło się losowanie czujników tlenku węgla. Nagrodzone zostały trzy osoby. Czujniki tlenku węgla będą monitorować stan trującego gazu w naszych domach. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na kolejne spotkania pt. „Ochrona powietrza”, które odbędą się w Kozielnie w dniu 15.02.2022r. oraz w Gościcach w dniu 16.02.2022r. Spotkanie odbyło się w ramach projektu pt. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  
  Data publikacji: 11-02-2022 10:36
 • Spotkanie koordynacyjne Gminnych Koordynatorów Programu Ochrony Powietrza

  img_20220127_101223.jpeg
  W dniu 18.01.2022 roku w Opolu odbyło się spotkanie koordynacyjne Gminnych Koordynatorów Programu Ochrony Powietrza w ramach realizacji projektu pt. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas spotkania zostały omówione najważniejsze problemy związane z pracą Gminnego Koordynatora POP oraz deklaracjami do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W trakcie zebrania nasza koordynatorka otrzymała materiały edukacyjne oraz czujniki tlenku węgla w ilości 30 szt. dla mieszkańców Gminy Paczków finansowane w ramach programu LIFE. Wyposażenie Gminnego Koordynatora POP zostało zwiększone o przyrządy pomocne w wykonywaniu codziennych czynności tj. czujnik tlenku węgla oraz miernik wilgotności drewna. Wiedza zdobyta przez Panią koordynator ma pomóc mieszkańcom w wyborze nowych źródeł ciepła oraz skorzystania z możliwości dofinansowań na wymianę źródła oraz termomodernizację budynków. W ramach działania poszerzenia świadomości społecznej mieszkańców Gminy rozpoczął się cykl 11 spotkań edukacyjnych, o których terminie będziemy  informować.  
  Data publikacji: 01-02-2022 12:57
 • Spotkania edukacyjne z zakresu ochrony powietrza

  IMG-20220120-WA0000.jpeg
  W dniach 17 oraz 19 stycznia w Trzeboszowicach i Dziewiętlicach odbyły się spotkania edukacyjne z zakresu ochrony powietrza. Spotkania odbyły się w ramach realizacji projektu pt. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas spotkań omówione zostały tematy dotyczące poszerzenia świadomości społecznej z zakresu jakości powietrza oraz jego wpływu na mieszkańców, możliwości dofinansowań do wymiany starych źródeł ciepła na nowe spełniające najnowsze normy źródła ogrzewania oraz dofinansowań do ocieplenia budynków, wymiany okien i drzwi celem poprawy efektywności energetycznej budynków. W najbliższym czasie są planowane kolejne spotkania na terenie Gminy Paczków.   
  Data publikacji: 25-01-2022 10:01
 • Spotkanie edukacyjne dla mieszkańców Ściborza

  20211215_173758.jpeg
  W dniu 15.12.2021 o godzinie 1700 odbyło się spotkanie edukacyjne dla mieszkańców Ściborza. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu pt. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W okresie grzewczym nasze zdrowie jest narażone na działania szkodliwych substancji takich jak pył: PM2,5 i PM10 oraz benzo [a] piren. Według danych Komisji Europejskiej co roku 44 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczeń atmosfery jest ważnym elementem  poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Spotkanie poprowadzone było przez Gminnego Koordynatora POP w ramach, którego zostały omówione kwestię związane z ochroną powietrza. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Gminy Paczków. Tematem przewodnim były zanieczyszczenia powietrza w dużej mierze spowodowane ogrzewaniem budynków. Gminny Koordynator POP odniósł się do uchwały antysmogowej, która została zaostrzona przez Sejmik Województwa Opolskiego w dniu 30 listopada br. Jednym z zapisów uchwały jest zakaz używania kotłów najgorszej klasy od 1 stycznia 2030 roku. Ostatnim elementem spotkania był temat związany z możliwością otrzymania dofinansowania do wymiany ogrzewania oraz termomodernizacji budynków z programu „Czyste Powietrze”. Podczas spotkania Burmistrz Gminy Paczków przedstawił plany na przyszłość, które pomogłyby mieszkańcom wybrać odpowiednie źródło ogrzewania spełniające wymóg 5 generacji, co znacznie poprawiłoby jakość powietrza w naszej gminie.  
  Data publikacji:
 • Gminni koordynatorzy Programu Ochrony Powietrza ruszają do pracy

  Zdjęcie 2.jpeg
  Gmina Paczków jest jedną z gmin biorących udział w programie LIFE, którego celem jest poprawa zarządzania jakością powietrza. W ramach projektu pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”  w sierpniu w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyło się pierwsze spotkanie Gminnych Koordynatorów POP. Podczas spotkania zostały wręczone laptopy oraz rollupy potrzebne do pracy. W kolejnych miesiącach Gminny Koordynator POP otrzyma pozostały sprzęt: kamerę termowizyjną, czujnik wilgotności drewna, czujnik czadu, rzutnik multimedialny oraz licencję na oprogramowanie do uproszczonych ocen energetycznych i środowiskowych budynków, który będzie wykorzystywany przy realizacji projektu pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza  w samorządach województwa opolskiego” LIFE19 GIE/PL/000398 – LIFE_AQP_OPOLSKIE_2019.PL finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu LIFE i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zadania Gminnego Koordynatora POP: stworzenie Gminnego Programu Ochrony Powietrza, przeprowadzenie edukacji ekologicznej w zakresie problematyki jakości powietrza z mieszkańcami Gminy, aktywne uczestnictwo oraz pozytywne ukończenie studiów podyplomowych, przygotowywanie raportów, zestawień oraz sprawozdań dla Zespołu ds. Realizacji Projektu LIFE UMWO, prowadzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na terenie Gminy Paczków, pomoc mieszkańcom Gminy Paczków w złożeniu wniosków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu w ramach projektu „Czyste Powietrze” o dotację na wymianę pieca.
  Data publikacji: 03-09-2021 10:16
 • Umowa w sprawie programu LIFE podpisana

  DSC_3733-pop.jpeg
  W ubiegłym tygodniu Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka podpisał umowę partnerską w ramach realizacji projektu LIFE  pn.: “Wdrożenie systemu zarządzania realizację programu LIFE. Gmina Paczków jest jedną z 42 gmin w regionie, które są partnerami projektu, realizowanego przez Urząd Marszałkowski. LIFE to instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska w tym przyrody. Jak zakłada program, już w tym roku  w każdej z 42 gmin mają rozpocząć pracę gminni koordynatorzy programu ochrony powietrza (POP), którzy będą wspierać mieszkańców. Mają  pomagać w wyborze ekologicznego źródła ciepła, doradzać, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca oraz z jakiej oferty i rozwiązania skorzystać. 
  Data publikacji: 12-04-2021 12:23
Wersja XML