Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Uroczyste obchody 1050 lecia Chrztu Polski

W niedzielę 17 kwietnia 2016 r. w naszym mieście miały miejsce obchody 1050  lecia Chrztu Polski. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 11:30 w kościele św. Jana Ewangelisty, prowadzonej przez proboszcza parafii Edwarda Henne. W kazaniu ksiądz podkreślał wagę chrztu w życiu każdego chrześcijanina, a chrzest Polski w 966 roku miał niewątpliwy wpływ na życie wszystkich Polaków. Decyzja Mieszka I rozpoczęła drogę naszego narodu. We mszy uczestniczyli Wicemarszałek Województwa Opolskiego Antoni Konopka, Starosta Powiatu Nyskiego – Czesław Biłobran, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Barabasz oraz Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka wraz z Panią Sekretarz  Iwoną Cymarą i Skarbnikiem Dariuszem Wąsiakiem, a także Radni. Ponadto we mszy asystowały delegacje z Komendy Powiatowej Policji w Nysie, OSP z terenu gminy Paczków oraz uczniowie szkół, prezentujący poszczególne poczty sztandarowe.

Po mszy świętej odbył się marsz ulicami miasta, prowadzący do Ośrodka Kultury i Rekreacji, gdzie zaprezentowano część artystyczną Po przywitaniu wszystkich gości, został wyświetlony krótki film przypominający, że Chrzest Polski to już XI wieków tradycji, wiary, narodu i historii.

Po projekcji filmu wystąpiła grupa teatralna „Po Prostu” składająca się z uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum Publicznego w Paczkowie. Młodzi aktorzy zaprezentowali teatr cieni – spektakl muzyczny opowiadający o narodzinach państwa polskiego, początkach rządów Mieszka I, jego ślubu z księżniczką czeską Dobrawą oraz sam akt chrztu. To przepiękne wystąpienie wprowadziło wszystkich zgromadzonych w cudowny nastrój i zachęciło do wzięcia udziału w dalszej części obchodów.

Następnie na scenie „Domu Kultury” w montażu słowno-muzycznym wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Paczkowie, przenosząc gości w głąb naszej historii. Uczniowie w swym wystąpieniu ukazali jak ważną rolę w dziejach naszego kraju pełnił papież Jan Paweł II, który umacniał nas w naszej wierze i pokazywał jak żyć w duchu chrześcijaństwa.

Zwieńczeniem uroczystości był występ chóru Talis Cantus z Otmuchowa, którzy wykonali najpiękniejsze pieśni patriotyczne, jak Bogurodzica, Gaude Mater Polonia. Na zakończenie Burmistrz Artur Rolka podziękował wszystkim za uczestnictwo, wyrażając jednocześnie swoją dumę z bycia Polakiem i Chrześcijaninem.

 

 

 

 

 

 

Wersja XML