Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Położenie

Gmina Paczków leży w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, w powiecie nyskim, na niezwykle popularnym podsudeckim szlaku wiodącym z Nysy do Kłodzka, będącym elementem trasy łączącej Śląsk i Małopolskę z "turystyczną skarbnicą" Dolnego Śląska - Kotliną Kłodzką. 
Ten wyjątkowo malowniczy teren wyróżnia się ciekawymi zabytkami kultury i licznymi walorami przyrodniczo-krajoznawczymi, m.in. zróżnicowaną rzeźbą terenu, sąsiedztwem trzech zbiorników wodnych (Jezioro Otmuchowskie, Jezioro Nyskie i Zalew Paczkowski) oraz wspomnianą bliskością Ziemi Kłodzkiej i Sudetów.

Od zachodu i północy Paczków graniczy z województwem dolnośląskim (gmina Złoty Stok, gmina Kamieniec Ząbkowicki i gmina Ziębice), od wschodu z gminą Otmuchów, a od południa z Republiką Czeską. Teren gminy przecinają dwa ważne trakty komunikacyjne. Pierwszy z nich to droga krajowa nr 46 (tzw. trasa podsudecka), biegnąca z Częstochowy przez Opole i Nysę do Kłodzka, natomiast drugi (droga wojewódzka nr 382) prowadzi w okolice Świdnicy (przez Ząbkowice Śląskie, możliwość skomunikowania z drogą krajową nr 8 - kierunek Wrocław).

Siedzibą gminy jest Paczków - niewielkie miasteczko, które zostało ulokowane przez biskupa wrocławskiego Tomasza I w 1254 r. Miasto idealnie zachowało swój historyczny charakter i kusi turystów wieloma świetnie zachowanymi zabytkami oraz przepełnionym średniowieczną tajemniczością klimatem.

Przykładowe odległości drogowe do ważniejszych miast w Polsce:

Paczków a Europa (odległości drogowe):

Najbliższe lotniska:

Najbliższa autostrada:

Wersja XML