Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dożynki Gminne Trzeboszowice 2016

10 września 2016 roku Gmina Paczków świętowała Dożynki Gminne. Była dobra zabawa, pyszne jedzenie, atrakcje dla dzieci i tańce do rana.

Uroczystości dożynkowe odbyły się w Trzeboszowicach, tradycyjnie rozpoczęte korowodem, który ruszył spod parkingu „Migry” do kościoła pw. św. Jadwigi, gdzie o godz. 1200 rozpoczęła się msza święta.

Ks. Józef Zura – proboszcz parafii odprawił uroczyste nabożeństwo, które uświetnił swym śpiewem chór „Belcanto”. Po mszy  korowód wraz z orkiestrą dętą udał się na plac spotkań w Trzeboszowicach.

- Dożynki to najpiękniejsza nasza narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Dziękuję za Wasz trud i pracę i życzę, aby ten dożynkowy bochen chleba stał się symbolem pomyślności wszystkich bez wyjątku mieszkańców naszej gminy – mówił Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka.

Po przemówieniu Burmistrza głos zabrali zaproszeni goście pan Jacek Tarnawski – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nysie oraz Wiesław Barabasz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Paczkowie. W uroczystości brali również udział: Radny Sejmiku Województwa Opolskiego – pan Bogdan Wyczałkowski, Sekretarz – pani Iwona Cymara,  Radni Gminy Paczków, sołtysi z sołectw Gminy Paczków, pozostali zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Paczków i okolicznych miejscowości.

Starostami dożynek byli pani Ewelina Bryk – Rogozik, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 115 ha oraz pan Jan Oleksy, który wraz z żoną prowadzi gospodarstwo o powierzchni 70 ha. Wręczyli oni bochen chleba Burmistrzowi upieczony z tegorocznych zbiorów po czym rozdano chleb wszystkim mieszkańcom.

Jak co roku odbył się konkurs na najpiękniejszą koronę żniwną. W tym roku o tę najpiękniejszą rywalizowało 11 sołectw. Tytuł najpiękniejszej korony żniwnej otrzymał wieniec  z Trzeboszowic. W nagrodę sołectwo z Trzeboszowic otrzymało nagrodę w wysokości 1000 zł oraz dodatkowo od Banku Zachodniego BZ WBK o/Paczków bon w kwocie 250 zł. Pozostali uczestnicy również dostali nagrody w wysokości 300 zł za wzięcie udziału w konkursie.

W części artystycznej wystąpiły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Trzeboszowic, Dziewiętliczanki, zespół Raczyna oraz zespół ECHO. Kolejną atrakcją były zawody zorganizowane dla wszystkich sołectw.

W turnieju przygotowanym przez GCSiR w Paczkowie wzięło udział sześć drużyn reprezentujących sołectwa Gminy Paczków. Rozegrano 4 konkurencje:

- „Bieg zakręconych”

- „Powożenie ślepej taczki”

- „Bieg wahadłowy z toczeniem opony”

- „Przenoszenie przedmiotów za pomocą wiadra i liny”.

Zabawa była przednia, nie obyło się bez zabawnych sytuacji i zaciętej rywalizacji. Najsprawniejszą okazała się drużyna z sołectwa Kamienica.

Ostateczna Klasyfikacja:

1m.      Sołectwo Kamienica              21 pkt

2m.      Sołectwo Kozielno                 19 pkt

3m.      Sołectwo Trzeboszowice       17 pkt

4m.      Sołectwo Ścibórz                   11 pkt

5m.      Sołectwo Dziewiętlice           10 pkt

6m.      Sołectwo Stary Paczków       8 pkt

Burmistrz ufundował nagrody rzeczowe w wysokości 2000 zł, dodatkową nagrodę  za pierwsze miejsce ufundował Bank Zachodni BZ WBK o/Paczków w kwocie 250 zł.

Na imprezie można było zobaczyć wystawę przedstawiającą historię dożynek w Gminie Paczków od 2007 roku. Było bardzo dużo atrakcji dla dzieci m. in. dmuchany zamek, bańki mydlane, malowanie buziek i inne.

Składamy serdeczne podziękowania za  pomoc i wsparcie w zorganizowaniu tak wspaniałego wydarzenia jakim są Dożynki Gminne w szczególności sponsorom oraz sołectwu Trzeboszowice za zaangażowanie i dobrą zabawę.

 

 

Wersja XML