Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Paczków - miasto warownia i Pomnik Historii

22 października 2012 r. zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji w Paczkowie, został wpisany na elitarną listę najcenniejszych zabytków w Polsce - jako Pomnik Historii.

Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Paczków jest coraz częściej odwiedzanym przez turystów miastem, a z każdym rokiem odnotowuje się wzrost ruchu turystycznego na terenie całej gminy. W miesiącach wzmożonego ruchu turystycznego (maj-październik) w Centrum Informacji Turystycznej znajdującym się w legendarnym Domu Kata, do księgi odwiedzających Paczków gości, wpisało się ponad 5000 osób. Niewątpliwie popularność zawdzięczamy wspaniałym, świetnie zachowanym zabytkom, jak średniowieczne mury obronne, bogaty system wież bramnych i baszt, renesansowej wieży ratuszowej, inkastelowanemu kościołowi pw. św. Jana Ewangelisty oraz możliwości wypoczynku nad Zalewem Paczkowskim. Wielu turystów przyciąga również możliwość poznania Muzeum Gazownictwa, jedynego w Polsce obiektu, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego, a także Winnicy Hople i interaktywnego centrum techniki z kolekcją zabytkowych samochodów. Ponadto rzeszę obserwatorów i turystów zyskują imprezy odbywające się na terenie gminy Paczków, jak np. Aeropiknik – balonowy Puchar Polski, Europejskie Dni Dziedzictwa, jarmarki, festiwal filmowy oraz festiwal muzyki organowej Moritza Brosiga.

Dziękujemy wszystkim odwiedzającym Gminę Paczków za ciepłe słowa, zachwyt nad pięknem zabytków, chęć powrotu do nas i zachęcania innych do wizyty. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza gmina oferowała wiele atrakcji, a Paczków odzyskał swoją dawną świetność i wygląd.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z TVP Kultura. Proponujemy także odwiedziny w naszym mieście, aby osobiście przekonać się o niezwykłej atmosferze oraz o słuszności uznania Paczkowa za Pomnik Historii.

https://www.youtube.com/watch?v=taGS8D7QuKk

Znalezione obrazy dla zapytania pomnik historii

Wersja XML