Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

CIT

Serdecznie zapraszamy wszystkich turystów do siedziby Centrum Informacji Turystycznej, która mieści się w gruntownie wyremontowanym Domu Kata - legendarnej siedzibie miejskiego oprawcy przy ulicy Wojska Polskiego 23.

Ten charakterystyczny budynek z "muru pruskiego" jest, obok XIV-wiecznych murów obronnych i potężnego kościoła warownego, jednym z najważniejszych zabytków Paczkowa. Powstał w XVIII wieku i według podań mieszkał w nim paczkowski kat wraz z rodziną. Trudno stwierdzić czy ta legenda niesie ze sobą historyczną prawdę o tym miejscu, choć przemawia za tym przede wszystkim jego usytuowanie - budynek znajduje się w pobliżu cmentarza i pierwszej szubienicy.

Zabytkowy obiekt tworzy niezwykły klimat, a wkrótce może budzić wśród turystów wiele niezapomnianych wrażeń - o szczegółach niedługo. W żadnym innym polskim mieście turyści nie mogą zasięgnąć niezbędnych informacji w tym samym pomieszczeniu, w którym przed wiekami miejski oprawca szykował się do wykonywania egzekucji, ostrząc swój topór i katowski miecz lub wiążąc szubienicze pętle. Wielce prawdopodobne, że paczkowski kat, pełniący w mieście jednocześnie funkcję swoistego znachora, przygotowywał w swoim domu zdrowotne mikstury, hodował lecznicze zioła, a nawet... wyrywał paczkowianom zęby. Szachulcowa konstrukcja budynku pamięta wiele wydarzeń z przeszłości "Polskiego Carcassonne" i wciąż emanuje swoją złowieszczą historią, dlatego warto odwiedzić to miejsce...

Już dziś wszyscy odwiedzający Paczków turyści mogą odwiedzić Dom Kata i skorzystać z usług Centrum Informacji Turystycznej, do których należą:

Na pierwszym piętrze Domu Kata przygotowana została wystawa "Paczków - historia w przedmiotach". To stała ekspozycja zabytkowych przedmiotów, dokumentów, starodruków, naczyń, fotografii i widokówek z przeszłości Paczkowa. Ta niezwykła kolekcja pochodzi ze zbiorów Roberta Miodońskiego i Tomasza Kowala. Obaj panowie od kilkunastu już lat gromadzą zabytkowe przedmioty związane z historią "Polskiego Carcassonne". Prezentowane "gadżety" i kartki pocztowe ukazują nie tylko społeczną i gospodarczą przeszłość naszego miasta, ale również pozwalają na własne oczy zobaczyć, jak Paczków wyglądał na przełomie XIX i XX wieku. W drugim pomieszczeniu udostępniona jest "Izba Kata", czyli swoisty mini skansen rekonstruujący izbę mieszkalną paczkowskiego oprawcy. 

Brak opisu obrazka

Centrum Informacji Turystycznej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Kultury i Rekreacji (ul. Wojska Polskiego 27).

Autobusy z wycieczkami mogą parkować np. na rozległym terenie dworca autobusowego PKS (ul. Staszica, obok Kościoła p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy).

Serdecznie zapraszamy!

Brak opisu obrazka
Centrum Informacji Turystycznej - DOM KATA
ul. Wojska Polskiego 23, 48-370 Paczków
tel. (77) 541 86 61 
e-mail: lub  
Godziny otwarcia w sezonie (maj - sierpień):
poniedziałek - piątek: 9:00 - 17:00, sobota - niedziela: 10:00 - 16:00 
Godziny otwarcia poza sezonem (wrzesień-kwiecień)
poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00

 

 

 

Wersja XML