Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Kolędnicy z Kamienicy

Tradycja sylwestrowo-noworocznego kolędowania jest bardzo stara i kultywowana w wielu rejonach Europy i świata. W Polsce szczególne znane są barwne korowody potocznie zwanych „przebierańców”, kolędników z Żywiecczyzny. Namiastkę tego rodzaju obrzędów możemy obejrzeć również w naszej gminie. Od wielu lat właściwie od wczesnych lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia tradycja kultywowana jest w Kamienicy. Przywieziona przez rodziny, które przyjechały na nasze tereny właśnie z terenów Beskidu Żywieckiego: Milówki, Kamesznicy czy Rajczy. Barwne stroje, mocno zarysowane postacie oraz tańce i hałas korowodu, to jedne z wielu atrakcji towarzyszące całej zabawie. Pod koniec każdego roku rozpoczynają się przygotowania. Własnymi siłami i środkami kilka osób z wielką pasją odnawia stroje, szykuje choreografię oraz kompletuje skład zespołu. Pasja przechodzi z pokolenia na pokolenie. Niejednokrotnie bywało tak, że w grupie „przebierańców” kolędowali bracia lub ojciec z synem. Działalność wspierana jest osobowo i organizacyjnie przez LZS Kamienica, za co z kolei Klub otrzymuje wsparcie na szkolenie oraz utrzymanie zawodników. 1 stycznia barwny korowód przy akompaniamencie muzyki oraz dzwonków wędruje od gospodarstwa do gospodarstwa, składa życzenia, śpiewa kolędy oraz tańczy, oznajmiając nadejście Nowego Roku. Wśród przebierańców można spotkać „Konia”, „Cygana”, „Misia”, którzy prezentują widowiskowe układy taneczne, a wszystkim pląsom towarzyszą dźwięki akordeonu, dzwonków, wystrzałów i okrzyków.

„Dziadom” towarzyszą rzeszy widzów, mieszkańców Kamienicy oraz gości przybywających z pobliskich miejscowości, specjalnie na tę okazję. Ludzie cieszą się, rozmawiają i składają sobie życzenia z sąsiadami, znajomymi lub zupełnie obcymi osobami.

Dodatkowo podczas kolędowania zbierane są datki dla miejscowej drużyny LZS, dzięki czemu Klub otrzymuje wsparcie na szkolenia oraz utrzymanie zawodników.

Gratulujemy pomysłowości i chęci kultywowania wieloletniej tradycji. Życzymy wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Zapraszamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez TVP 3 Opole https://opole.tvp.pl/28438627/na-ulice-kamienicy-po-raz-kolejny-wyszli-kolednicy

 

 

 

Wersja XML